Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat medyczny Macmiror complex 500 stosowany jest w leczeniu zakażeń pochwy i sromu. Lek ma postać globulek przyjmowanych dopochwowo i w Polsce dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej wizycie lekarskiej. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by preparat był przepisywany podczas zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online. Sprawdź skład leku, właściwości medyczne, wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, a także ewentualne działania niepożądane.

 

Lek Macmiror complex 500 - podstawowe informacje

Działanie leku opiera się o dwie substancje czynne, czyli nystatynę i nifuratel. Pierwsza z nich to antybiotyk, który cechuje się działaniem przeciwgrzybiczym. Największą skuteczność wykazuje w zwalczaniu grzybów należących do rodzaju Candida spp. Nifuratel to syntetyczny związek, który wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu bakterii, grzybów i pierwotniaków. To one są najczęstszą przyczyną występowania różnych rodzajów zakażeń pochwy i sromu.

Podmiot odpowiedzialny za produkcję leku to Polichem S.A z siedzibą w Luksemburgu. Preparat można nabyć tylko za okazaniem recepty.

Pełny skład leku Macmiror complex 500

Preparat dostępny jest w globulkach dopochwowych. Opakowaniem leku jest blister, który zawiera 8 lub 12 globulek. Jedna dawka leku zawiera 500 mg nifuratelu i aż 200 j. m. nystatyny. Składniki pomocnicze to: żelatyna, p-hydroksybenzoesan sodowy propylu, tlenek żelaza żółty, dwutlenek tytanu, p-hydroksybenzoesan sodowy etylu, glicerol i dimetylopolisiloksan AK 1000.

Rekomenduje się dokładne zapoznanie się z pełnym składem leku przed rozpoczęciem leczenia. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest uczulenie na substancje czynne lub pozostałe składniki preparatu.

Wskazania do stosowania Macmiror complex 500 - leczenie zakażeń pochwy

Podstawowym wskazaniem do stosowania dopochwowego preparatu Macmiror complex 500 są różnego rodzaju zakażenia pochwy i sromy, które wywoływane są przez pierwotniaki, bakterie i grzyby. Połączenie substancji czynnych w postaci nifuratelu i nystatyny powoduje skuteczne zwalczanie rzęsistka pochwowego, grzybów Candida spp oraz innych szkodliwych drobnoustrojów.

Atutem leku jest wykorzystanie właściwości obu substancji czynnych w jednej globulce. Zadaniem tego środka medycznego jest nie tylko zwalczanie przyczyn i objawów choroby, ale także minimalizowanie ryzyka jej nawrotu w przyszłości.

Globulki dopochwowe Macmiror complex 500 - jak działają?

Przyjmowanie produktu leczniczego Macmiror complex 500 ma na celu przywrócenie prawidłowych warunków fizjologicznych w pochwie, a także zmniejszenie uciążliwych objawów zakażenia. Preparat jednocześnie niszczy szkodliwe drobnoustroje, jednak nie wpływa negatywnie na pałeczki kwasu mlekowego, które znajdują się w pochwie prawidłowo funkcjonującego organizmu kobiety. Substancje czynne działają miejscowo w ramach zwalczania chorób pochwy i sromu wywołanych przez grzyby, bakterie, czy też rzęsistka pochwowego.

Podczas leczenia zakażeń pochwy środkami farmakologicznymi, pacjentki powinny zachować wstrzemięźliwość od seksu. Lek skutecznie działa przeciw pierwotniakom i grzybom, dlatego powszechnie przepisywany jest w leczeniu chorób pochwy i sromu wywołanych przez grzyby, pierwotniaki i wirusy.

Jak przyjmować lek Macmiror complex 500?

Przede wszystkim preparaty dostępne na receptę należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli informacje przekazane przez lekarza lub farmaceutę, a także zawarte na ulotce dołączonej do opakowania są niejasne, to warto ponownie skonsultować się przed przyjęciem leku. W trakcie terapii należy zachować ostrożność i należy stosować jedną globulkę na dobę w godzinach wieczornych. Podczas stosowania globulkę należy umieścić głęboko w okolicy tylnego sklepienia pochwy.

Leczenie należy kontynuować zgodnie z zaleceniami lekarza. Środek przyjmuje się do czasu ustąpienia objawów, a dokładna długość terapii ustalana jest w sposób indywidualny z lekarzem prowadzącym i dostosowywana do indywidualnego przypadku pacjentki. Każdorazowo leczenie należy zakończyć przed menstruacją.

Dawkowanie dopochwowo jest wygodne dla kobiety i optymalnie stosować je tuż przed snem.

Przechowywanie leku Macmiror complex 500

Lek należy przechowywać w opakowaniu w temperaturze poniżej 25˚C. Preparat powinien znajdować się w zacienionym i niedostępnym dla dzieci miejscu. Nie powinno stosować się go po upływie terminu ważności. Znajduje się on na opakowaniu i oznacza ostatni dzień miesiąca, który tam widnieje. Przeterminowane leki powinno się zanieść do apteki, aby ich utylizacja nastąpiła zgodnie z zasadami dbałości o środowisko naturalne i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Czym grozi przedawkowanie leku?

Póki co nie zgłoszono przypadku przedawkowania leku. Wszystko dlatego, że lek podawany jest dopochwowo w postaci globulek i działa miejscowo, a także nie wchłania się do krwi. Ryzyko przedawkowania jest bardzo mało prawdopodobne.

Czym grozi przerwanie stosowania leku Macmiror complex 500?

Nie należy bez kontaktu z lekarzem przerywać leczenia. Grozi to obniżeniem skuteczności działania środka medycznego, a także nawrotem choroby. Ponadto w tego typu sytuacjach zwiększa się ryzyko występowania ewentualnych skutków ubocznych.

Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Macmiror complex 500 jest uczulenie pacjentki na substancje czynne lub jakiekolwiek inne składniki leku. W przypadku zaobserwowania miejscowych reakcji nadwrażliwości lek należy odstawić i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Długotrwałe stosowanie leku sprawia, że może wystąpić uczulenie.

Jeżeli pacjentka podczas przyjmowania preparatu zauważy niepokojące objawy, w tym m.in. świąd, lek należy odstawić. Wówczas niezbędne może być zmienienie metody leczenia i wykorzystywanego leku. Preparaty typu powinno się przyjmować pod bezpośrednim nadzorem lekarza.

Środki ostrożności i zalecenia podczas terapii

Nie ma przeciwwskazań do stosowania leku w przypadku osób w podeszłym wieku. Należy jednak wówczas zachować szczególną ostrożność, a pacjentka taka powinna znajdować się pod nadzorem lekarza. W czasie leczenia pacjentka musi zachować wstrzemięźliwość od seksu. Dodatkowo w czasie leczenia pacjentki rekomenduje się jednoczesne doustne stosowanie nifuratelu przez jej partnera seksualnego, ponieważ on też narażony jest na ryzyko wystąpienia infekcji lub może być nosicielem szkodliwych drobnoustrojów.

Macmiror complex 500 - interakcje z innymi lekami

Póki co nie stwierdzono interakcji globulek dopochwowych Macmiror complex 500 z innymi lekami, jednak o ich przyjmowaniu należy bezwzględnie poinformować lekarza w trakcie konsultacji medycznej lub farmaceutę. Dotyczy to zarówno aktualnie przyjmowanych preparatów medycznych, jak i leków stosowanych wcześniej lub dopiero planowanych. Jednocześnie pacjentka bez konsultacji medycznej nie powinna stosować innych leków podawanych bezpośrednio do pochwy. Może to zwiększyć ryzyko występowania działań niepożądanych, a także sprawić, że docelowo przyjmowany lek na receptę zmniejszy swoją skuteczność.

Przyjmowanie leku a zdolność prowadzenia pojazdów

Przyjmowanie globulek dopochwowych Macmiror complex 500 nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjentki do prowadzenia pojazdów, ani do obsługiwania maszyn. W związku z tym prowadzenie terapii nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania pracy zarobkowej lub przemieszczania się.

Czy przyjmowanie Macmiror complex 500 w trakcie ciąży jest bezpieczne?

O zasadności przyjmowania globulek dopochwowych Macmiror complex 500 w trakcie ciąży każdorazowo decydują lekarz prowadzący i ginekolog. Preparat ten może być przyjmowany wówczas tylko w sytuacji absolutnej konieczności. Korzyści przyjmowania leku muszą być większe niż ewentualne ryzyko. Do tej pory nie wiadomo, czy preparat może wpływać negatywnie na rozwój nienarodzonego dziecka. Pacjentkom w ciąży rekomenduje się stosowanie innych metod leczenia, chyba że nie wykazują one pożądanej skuteczności.

Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią

Podobna sytuacja występuje w okresie karmienia piersią. Do tej pory nie potwierdzono, ani nie zaprzeczono temu, że lek przenika do mleka matki. Jeżeli karmisz piersią, to stosowanie leku powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem. Ma on obowiązek poinformować pacjentkę o ewentualnym ryzyku z tym związanym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się ponownie do lekarza.

Czy Macmiror complex 500 może powodować działania niepożądane?

Lek Macmiror complex 500 jak każdy inny preparat medyczny może powodować występowanie działań niepożądanych.

Podstawowe skutki uboczne towarzyszące stosowaniu leku to:

  • pieczenie pochwy;

  • świąd pochwy;

  • kontaktowe zapalenie skóry;

  • pokrzywka.

Sporadycznie obserwowano przemijające łagodne objawy wymienione powyżej. Najczęściej ustępują samoistnie. Jeżeli obserwujesz u siebie nasilone działania niepożądane m.in. w postaci świądu w miejscu podania, to należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W takich sytuacjach rekomendowane może być stosowanie innych wyrobów medycznych.

Słabo nasilone działania niepożądane nie powinny być powodem do niepokoju. Sporadycznie może dochodzić do sytuacji, w których dojdzie do miejscowego podrażnienia. Jeżeli masz nadwrażliwość na substancje zawarte w leku, to unikaj jego stosowania. Jego przyjęcie może spowodować poważne reakcje alergiczne.

Recepta online - zapewnij sobie e-receptę na Macmiror complex 500

Jeżeli borykasz się z infekcją pochwy i sromu, to warto skorzystać z recepty online. To nowoczesna usługa zdalnej konsultacji medycznej. W jej ramach podajesz lekarzowi kluczowe informacje o swoim stanie zdrowia, a także przyjmowanych lekach. Na podstawie tych informacji lekarz podejmuje decyzję w zakresie wystawienia e-recepty na zakup leków. W przypadku zakażeń pochwy, lekarz może wystawić e-receptę na zakup globulek dopochwowych Macmiror complex 500, a cały proces jest szybki i wygodny. Dzięki temu leczenie zakażeń pochwy wdrożysz szybciej i skuteczniej. Erecepta to dokument, który zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację