Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Dlaczego warto zamówić recepty online – ginekolog radzi

Ogromnym atutem możliwości wystawiania recept na antykoncepcję online jest przede wszystkim oszczędność czasu. Receptę można zamówić w zaciszu własnego domu lub wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Naszym pacjentkom gwarantujemy szybki czas realizacji zgłoszeń, ale też bezpieczeństwo danych i przesyłanych informacji.

E-recepta na antykoncepcję – jak ją otrzymać?

Poruszanie się po naszym serwisie jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych, wypełnić formularz wywiadu medycznego, a następnie opłacić konsultację medyczną. Kod potrzebny do wykupienia recepty zostanie przesłany drogą mailową lub wysłany na wskazany numer telefonu. Możesz go otrzymać nawet w 15 minut od przyjęcia przez nas zgłoszenia. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach oraz w godzinach między 20:00 a 8 rano czas ten może się wydłużyć do 24 godzin.

Recepta na antykoncepcję – jak długo jest ważna?

E-recepta na antykoncepcję jest ważna podobnie jak inne leki przez okres 30 dni (nie dotyczy antybiotyków i preparatów immunologicznych). Możesz ją wykupić w dowolnej aptece w Polsce.

Kto może wystawić e-receptę?

Korzystanie z e-recepty to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Nowe e-recepty działają na podobnej zasadzie, co tradycyjne recepty, które wykorzystywane były przedtem. Za ich wystawienie mogą być odpowiedzialni: lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne, starsi felczerzy oraz felczerzy. Dzięki temu kontynuacja terapii z wykorzystaniem antykoncepcji hormonalnej jest prosta. Wystarczy skorzystać z usługi recepty online i następnie zrealizować e-receptę w aptece.

Kto może wykupić e-receptę?

E-receptę w aptece może zrealizować zarówno pacjent osobiście, jak i inna osoba w jego imieniu. W tym celu należy podać farmaceucie czterocyfrowy kod e-recepty lub plik PDF z dokumentem. Na nim będzie oryginalny kod kreskowy. Alternatywą pozostaje papierowy wydruk informacyjny. Leki mogą być wykupione przez inną osobę, jednak w tym celu będzie musiała także podać numer PESEL pacjenta.

Antykoncepcja awaryjna na wyciągnięcie ręki

Wyróżniamy różne metody antykoncepcji. Jedną z nich jest antykoncepcja awaryjna. Jak sama nazwa wskazuje, tę metodę antykoncepcji można wykorzystywać tylko w określonych przypadkach. Przepisywana jest wtedy, gdy podstawowe środki antykoncepcyjne zawiodą (np. dojdzie do przerwania ciągłości prezerwatywy lub ciągłości stosowania metod antykoncepcji hormonalnej).

W antykoncepcji awaryjnej czas ma znaczenie. Skorzystaj z recepty online

Wyróżniamy różne metody antykoncepcji. Jedną z nich jest antykoncepcja awaryjna. Jak sama nazwa wskazuje, tę metodę antykoncepcji można wykorzystywać tylko w określonych przypadkach. Przepisywana jest wtedy, gdy podstawowe środki antykoncepcyjne zawiodą (np. dojdzie do przerwania ciągłości prezerwatywy lub ciągłości stosowania metod antykoncepcji hormonalnej).

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Popularne metody antykoncepcji hormonalnej

Decydując się na receptę online ws. antykoncepcji hormonalnej, warto zastanowić się nad tym, jakie jej metody wyróżniamy na rynku. Wszystkie z nich dostępne są na e-receptę, dlatego wymagają wcześniejszego odbycia konsultacji medycznej. W przypadku zachowania ciągłości kuracji warto postawić na receptę online, jako wygodne i szybkie rozwiązanie. Dzięki temu e-recepta zostanie wystawiona sprawnie i pacjentka szybko zrealizuje ją w wybranej aptece. Wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych ma m.in. ciągłość ich przyjmowania, dlatego jeżeli nie chcesz zajść w ciążę, to o to zadbaj.

Podstawowe hormonalne metody antykoncepcyjne

Jak sama nazwa wskazuje, w antykoncepcji hormonalnej wykorzystywane są syntetyczne hormony. Posiadają one różne właściwości, dlatego wybór leku zawsze następuje pod kątem indywidualnych potrzeb pacjentki i jej stanu zdrowia. Podstawowe metody antykoncepcji hormonalnej to:

Najpopularniejsze metody w Polsce to stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się implant antykoncepcyjny ze względu na potrzebę jego wprowadzania pod skórę pacjentki. Temat przezskórnej antykoncepcji hormonalnej wciąż może budzić pewne wątpliwości, jednak to skuteczniejsze rozwiązanie niż metody naturalne.
 

Tabletki antykoncepcyjne - najpopularniejsza metoda hormonalna

Zdecydowanie najpopularniejszą formą antykoncepcji hormonalnej wśród polskich pacjentek jest metoda doustna. Rozpowszechniona jest od lat, jednak wymaga od pacjentek systematyczności i zażywania tabletek w określonych okresach w trybie ciągłym. Gwarantują jednak dużo wyższą skuteczność niż naturalne metody antykoncepcji.

Wśród tabletek antykoncepcyjnych znajdują się:

  • dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne;
  • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Różnią się składem i działaniem, ale docelowo oba rodzaje mają uniemożliwić zapłodnienie komórki jajowej i zapobiec ciąży.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Korzystając z naszej usługi recepty online, możesz otrzymać e-receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych zgodnie z wcześniejszą terapią. Dzięki temu zachowasz ciągłość kuracji i zwiększysz swoje zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać o tym, że żadna z metod antykoncepcji nie daje 100% bezpieczeństwa, a tabletki nie chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu równolegle stosowana jest antykoncepcja mechaniczna w postaci prezerwatyw. Metody mechaniczne mogą być bezpiecznie stosowane wspólnie z antykoncepcją hormonalną.

Działanie

Tabletki dwuskładnikowe zawierają w składzie dwa hormony i są najpopularniejszym wyborem wśród pacjentek. W składzie preparatów znajdują się: estrogen i progesteron. Pierwszy odpowiada za wzmocnienie działania progesteronu oraz minimalizuje ryzyko nieregularnego krwawienia z dróg rodnych. Progesteron odpowiada za zagęszczenie śluzu szyjkowego i zapobiega owulacji. Dzięki temu w trakcie stosunku plemniki nie są dopuszczane i nie dochodzi do ewentualnego zapłodnienia komórki jajowej. Dzięki temu antykoncepcja hormonalna cechuje się dużą skutecznością działania. Skorzystaj z usługi recepty online i odbierz e-receptę na zakup dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Podczas konsultacji medycznej i recepty online może być wystawiona e-recepta na zakup tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych. To drugi i nieco mniej popularny rodzaj tabletek, które zawierają w swoim składzie tylko progesteron. Ich zażywanie wymaga większej systematyczności i precyzji od pacjentki, ponieważ preparat należy spożywać codziennie mniej więcej o tej samej porze. Tylko w ten sposób można dochować bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej tego typu i zwiększyć jej skuteczność.

Ewentualne skutki uboczne

Wszystkie leki niewłaściwie stosowane mogą powodować skutki uboczne. W związku z tym zalecenie stosowania danej metody może wydać tylko lekarz prowadzący, a pacjentka powinna pozostawać pod stałą kontrolą lekarską. Antykoncepcja długoterminowa zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych, dlatego lekarze rekomendują określone przerwy. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania stosownej rekomendacji.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczane są:

  • nudności;
  • wzrost masy ciała;
  • bolesność piersi;
  • wahania nastroju;
  • spadek libido;
  • problemy zdrowotne ze strony przewodu pokarmowego.

Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, jednak powinna być przeprowadzana zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego. Nie chroni przed chorobami wenerycznymi, jednak pozostaje najpopularniejszą z hormonalnych metod zapobiegania ciąży.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli dotyczą Ciebie, to koniecznie poinformuj o tym lekarza w trakcie konsultacji medycznej. Zawsze stawiamy na dobro i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego przy zauważeniu niepokojących objawów, rekomendujemy niezwłoczny kontakt z lekarzem. Metody hormonalne nie powinny być stosowane m.in. przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Do innych przeciwwskazań należą:

  • ciężkie choroby wątroby;
  • nowotwory zależne od estrogenów (np. rak piersi);
  • choroby naczyń krwionośnych (również przebyte);
  • palenie tytoniu;
  • otyłość;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • długotrwałe unieruchomienie pacjentki;
  • niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych.

W związku z tym przed pierwszym przepisaniem środków antykoncepcyjnych lekarz powinien przeprowadzić dodatkowe badania pacjentki. Dopiero na tej podstawie dostosowuje się odpowiednią metodę antykoncepcyjną. O wszystkich szczegółach poinformuj lekarza. Sprawdzonym rozwiązaniem w zakresie kontynuacji przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych jest recepta online i skorzystanie z e-recepty na ich zakup.