Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są najskuteczniejsze leki na depresję?

Dużą skutecznością (od 50 do 70%) charakteryzują się leki, które wpływają na poziom neuroprzekaźników, które odpowiadają za samopoczucie i życiową energię, takie jak:

  • serotonina - tzw. hormon szczęścia
  • dopamina– tzw. hormon przyjemności
  • noradrenalina– hormon, który mobilizuje organizm do działania

Środki farmakologiczne wykazują działania antydepresyjne, a ponadto wpływają na zanik lęków, zmniejszają napięcie nerwowe, a nawet ułatwiają zasypianie. Oczywiście ich skuteczność jest zależna od indywidualnych predyspozycji osobowościowych pacjenta (typ osobowości, stan zdrowia) oraz rodzaju zaburzeń depresyjnych i stopniem zaawansowania choroby.

Leki na uspokojenie na receptę – jak działają?

Głównym zadaniem leków na uspokojenie na receptę jest stworzenie tzw. rozprężenia psychowegetatywnego. Co to oznacza? Dochodzi do zmniejszenia napięcia psychicznego, znika niepokój i lęk, znikają problemy ze snem. Osoba, która zażyła środki na uspokojenie, zaczyna odczuwać spokój, równowagę emocjonalną, czuje się lepiej pod kątem psychicznym. Należy jeszcze zaznaczyć, że tego typu leki nie wpływają negatywnie na zdolność myślenia i sprawność umysłu, zatem pozwalają prawidłowo funkcjonować w życiu prywatnym i służbowym.

Tabletki na uspokojenie na receptę – benzodiazepiny

Głównym składnikiem leków na uspokojenie wydawanych na receptę są benzodiazepiny i ich pochodne (diazepam, oksazepam, bromazepam, alprazolam, chlordiazepoksyd, klorazepan, lorazepam). Benzodiazepiny działają hamująco na struktury ośrodkowego układu nerwowego, które odpowiadają za regulację czynności emocjonalnych. Ich zadaniem jest działanie objawowe. Tabletki bardzo szybko się wchłaniają, przynosząc niemal natychmiastowe efekty. Z uwagi na to, iż bardzo szybko mogą doprowadzić do uzależnienia, ich przyjmowanie musi być ściśle kontrolowane przez lekarza.

Lek na uspokojenie – hydroksyzyna

Kolejnym lekiem na uspokojenie jest hydroksyzyna, która hamuje pewne funkcje mózgu odpowiadające za stres, niepokój i lęk. Stosuje się ją w przypadku zaburzeń równowagi emocjonalnej czy nadpobudliwości. Stosowana jest również jako lek uspokajający dla dzieci. Może powodować senność, suchość w jamie ustnej. Rzadziej zdarzają się przypadki takich skutków ubocznych jak bóle i zawroty głowy, zatrzymanie moczu czy zaburzenia akomodacji oczu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak otrzymać receptę na leki uspokajające?

By otrzymać receptę na leki uspokajające, nie trzeba już udawać się gabinetu lekarskiego. Dziś można otrzymać receptę online za pomocą naszego serwisu e-recepta.net. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwę leku (wymagane są przynajmniej trzy pierwsze litery), wypełnić formularz wywiadu medycznego, w którym należy dokładnie opisać swoje objawy chorobowe, a następnie opłacić konsultację online. Jeśli lekarz uzna, że wystawienie recepty jest zasadne, kod potrzebny do wykupienia recepty zostanie wysłany drogą mailową lub na wskazany numer telefonu. Czas potrzebny na wystawienie recepty to zazwyczaj kilkanaście minut (tylko w nielicznych przypadkach i w godzinach od 22:00 do 7:00 może się wydłużyć do 24 godzin).

Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny w procesie leczenia depresji

Preparaty te są zazwyczaj pierwszymi lekami przeciwdepresyjnymi, które wykorzystuje się w leczeniu schorzenia. Wśród nich wymieniane są przede wszystkim: paroksetyna, citalopram, fluoksetyna, escitalopram, fluwoksamina i sertralina. Ich zdaniem jest zablokowanie transportu substancji serotoniny do komórki nerwowej. Dzięki temu stężenie serotoniny w mózgu wzrasta. Wśród wskazań do stosowania tych preparatów znajduje się m.in. depresja lękowa przewlekła, ponieważ te leki mają silne działanie przeciwlękowe. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane także przy innych rodzajach depresji. Zażywanie tych preparatów może powodować określone działania niepożądane. Są to m.in.: problemy związane z przewodem pokarmowym, brak apetytu, nudności, bóle brzuchazaburzenia snu, zaburzenia seksualne, minimalizowanie przeżywania przyjemności płynącej z seksu, osłabienie libido, zaburzenia masy ciała i inne. Jeżeli w trakcie zażywania leku zauważysz jakieś niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Dobrym wyborem może być wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

Podstawowe zasady bezpiecznego i skutecznego leczenia depresji

Zanim rozpoczniesz leczenie depresji, należy dobrze zapoznać się z podstawowymi zasadami, które dotyczą tego procesu. Przede wszystkim pacjent powinien być w regularnym kontakcie z lekarzem prowadzącym. Ewentualne zmiany w zakresie przyjmowanych dawek leku, czy też terapii, mogą być podejmowane tylko przez lekarza. Ponadto wszelkie objawy depresji, zarówno przed rozpoczęciem leczenia, jak i w jego trakcie, powinny być raportowane i przedstawiane lekarzowi. Wszystko po to, aby zaburzenia depresyjne były prawidłowo rozpoznane i leczone. W ten sposób można z dużą skutecznością walczyć z tym schorzeniem.

Jeżeli jesteście w trakcie leczenia farmakologicznego, to z powodzeniem możecie skorzystać z naszej usługi recepty online. Opiszcie swoje objawy, wskażcie przyjmowane leki przeciwdepresyjne, a także opłaćcie konsultację. W odpowiedzi otrzymacie e-receptę, którą z powodzeniem zrealizujecie w dowolnie wybranej aptece. O zasadności wystawienia e-recepty w każdym przypadku decyduje lekarz.

Czym jest depresja?

Depresja to ciężka choroba o podłożu psychicznym, która może dotknąć osoby bez względu na ich wiek. Obecnie coraz częściej przypadki ciężkiej depresji i zaburzeń psychicznych diagnozowane są również u dzieci. Zaburzenie depresyjne negatywnie wpływa na codzienne życie pacjenta i w skrajnych przypadkach może prowadzić również do zagrożenia jego życia. Rozpoznać depresję jest niezwykle trudno, dlatego warto postawić na wsparcie specjalistów. W diagnostyce depresji ważna jest precyzja, ponieważ prawidłowe rozpoznanie wpływa następnie na umiejętne leczenie depresji i pomoc pacjentowi. To powszechna choroba, na którą w Polsce może chorować nawet do 2 milionów ludzi, a według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, już w ciągu kilku lat depresja może stać się najczęściej występującą chorobą świata.

Rodzaje depresji - jakie wyróżniamy?

Współczesna medycyna wyróżnia przynajmniej kilkanaście podstawowych rodzajów depresji. Do podstawowych z nich zaliczane są:

  • depresja endogenna;
  • depresja reaktywna;
  • depresja poporodowa;
  • zaburzenie depresyjne nawracające;
  • depresja maskowana;
  • depresja lękowa;
  • dystymia;
  • depresja sezonowa;
  • depresja dwubiegunowa (wywołana przez chorobę afektywną dwubiegunową);
  • nerwica depresyjna;
  • depresja poschizofreniczna.

Poszczególne rodzaje choroby mogą przybrać silną i przewlekłą postać i wówczas mówimy o depresji przewlekłej. W normalnych warunkach okresy depresji przeplatają się z okresami euforycznymi.

Jakie są charakterystyczne objawy depresji?

Choroba może powodować określone i charakterystyczne obawy, które jednak na początku często są mylone z innymi zaburzeniami psychicznymi lub po prostu z obniżonym nastrojem. Osoby borykające się z depresją potrzebują wsparcia od najbliższego otoczenia, choć często spotykają się z brakiem zrozumienia z jego strony. Wystąpienie depresji zazwyczaj jest niespodziewane i nagłe, dlatego nie wolno tego zbagatelizować.

Aby depresja została zdiagnozowana, u pacjenta musi występować obniżony nastrój przez minimum dwa tygodnie lub też znaczne zmniejszenie zainteresowania codziennością. Wówczas charakterystyczna jest utrata zainteresowań i poczucie stracenia sensu życia. Wszystko staje się obojętne. Jeżeli tylko zauważymy u siebie objawy depresyjne, to warto niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Fizyczne objawy depresji - zaburzenia snu i nie tylko

Do podstawowych cielesnych objawów depresji zaliczane są:

Objawy psychotyczne depresji

Drugą grupę stanowią objawy psychotyczne depresji. W medycynie dzieli się je na dwie grupy. Aby depresja została zdiagnozowana, muszą zostać spełnione dwa czynniki z poniższych:

  • wzrost poczucia zmęczenia;
  • złe samopoczucie i brak humoru utrzymujące się przez dłuższy czas;
  • utrata przeżywania przyjemności i zainteresowań.

Oraz dodatkowo dwa czynniki z poniższych:

  • myśli samobójcze;
  • czyny samobójcze;
  • osłabienie koncentracji;
  • niska samoocena;
  • zaburzenia snu;
  • obniżony apetyt;
  • negatywne myśli;
  • stany depresyjne;
  • poczucie winy;
  • poczucie niskiej wartości.

Dobrej jakości specjalista będzie w stanie rozróżnić chwilowe osłabienie nastroju od rzeczywistej depresji. Stan, w którym występują myśli samobójcze, może być dużym zagrożeniem dla pacjenta, dlatego wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej i skutecznego leczenia depresji. Niezbędne leki w kontynuacji leczenia możecie zakupić na podstawie e-recepty otrzymanej podczas usługi recepty online w naszym serwisie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są przyczyny depresji?

W medycynie wskazuje się na różne przyczyny depresji. Prawidłowe ich rozpoznanie możliwe jest w renomowanej poradni zdrowia psychicznego. Depresja jest chorobą, której nie można nie doceniać. Ryzyko wystąpienia depresji wzrasta u osób, które w swojej rodzinie mają zdiagnozowane depresyjne zaburzenia osobowości różnego typu. Przyczyną depresji może być również długo utrzymująca się brzydka pogoda i wówczas mówimy o depresji sezonowej.

Do podstawowych przyczyn biologicznych depresji zaliczane są:

  • predyspozycje genetyczne;
  • zaburzenie aktywności neuroprzekaźnictwa: dopaminy, serotoniny, acetylocholiny, noradrenaliny i GABA w organizmie;
  • zaburzenia hormonalne w obrębie kortyzolu zwanego hormonem stresu;
  • niedobory innych hormonów.

Co jeszcze może powodować depresję?

Ponadto za wystąpienie depresji mogą odpowiadać:

  • nadmierny stres;
  • choroby somatyczne (np. nadczynność tarczycy, astmacukrzyca, zapalenie jelit, AIDS, grypa);
  • choroby neurologiczne (charakterystyczne objawy psychiczne);
  • zmiany hormonalne;
  • działanie wybranych leków (np. antykoncepcji, leków na ciśnienie);
  • nadużywanie alkoholu, narkotyków i innych środków.

Skontaktuj się z lekarzem

O zdrowie psychiczne powinniśmy dbać każdego dnia. Jeżeli podejrzewasz u siebie depresje i rozpoznajesz jej objawy, to skontaktuj się z lekarzem. Depresja dotyka nas bez względu na wiek i w najmniej oczekiwanych momentach. Depresja to choroba psychiczna, która może być niezwykle groźna. Lekarz po badaniu przedstawi sposoby leczenia depresji i przepisze odpowiednie leki. Ich konynuację możesz zapewnić sobie w ramach recepty online w naszym serwisie. E-receptę zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece.