Najpopularniejsze leki na alergię

Fenistil
HITAXA METMIN-SPRAY
Allegra
kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Alergia
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie leki na alergię na receptę są dostępne na rynku?

Leki na alergię dzielą się na trzy grupy:

  • leki przeciwhistaminowe I i II generacji – hamują działanie histaminy, stosowane są w leczeniu objawowym
  • glikokortykosteroidy – silne działanie przeciwzapalne, długa lista skutków niepożądanych
  • leki antyleukotrienowe

Przeciwhistaminowe tabletki na alergię na receptę

Leki z I generacji służą do łagodzenia objawów dolegliwości skórnych, natomiast środkami II generacji leczy się alergie związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych. Leki przeciwhistaminowe mogą być pod postacią nie tylko tabletek, ale można je również przyjmować dożylnie, domięśniowo, miejscowo na skórę lub do nosa. Leki przeciwhistaminowe są stosowane do podstawowego leczenia prawie wszystkich alergii, niezależnie od ich typu: wziewnych, pokarmowych i kontaktowych.

Środki lecznicze na receptę na katar sienny

Mimo że większość kropel przeciwhistaminowych na katar sienny jest dostępna bez recepty, lekarz może przepisać silniejsze środki, czyli glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym. Tego typu krople łagodzą podrażnienia, zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, redukują obrzęk tkanek, zmniejszają ilość wydzieliny, ale też udrożniają nos. Krople działają objawowo. Glikokortykosteroidy donosowe są również dostępne w formie aerozolu, w których substancjami czynnymi są: budezonid, belkometazon oraz mometazon.

Ponadto glikokortykosteroidy cechują się działaniem przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Leki tego typu zaliczane są do pochodnych hormonu koryzolu i produkowane są w sposób syntetyczny. Preparaty wykorzystywane w leczeniu alergii dostępne są w formie:

  • doustnej;
  • dożylnej;
  • do zastosowania miejscowego;
  • donosowej;
  • do zastosowania na skórę;
  • do drzewa oskrzelowego.

O typie i rodzaju podawanego leku każdorazowo decyduje lekarz prowadzący.

Choroby alergiczne i leki antyleukotrienowe

Leczenie alergii może wymagać podawania leków antyleukotrienowych. Dostępne są w formie doustnej i ich działanie polega przede wszystkim na hamowaniu receptora cysteinylonowego. Dzięki temu blokowane jest działanie substancji, które odpowiadają za nasilenie się pojawów chorobowych. Substancje chemiczne znane są także jako leukotrieny cysteinylowe. Warto pamiętać o tym, że leki antyleukotrienowe mają tylko postać doustną i przy alergii stosowane są przede wszystkim: zafirlukast i montelukast. Stosuje się je na takie objawy alergii jak nieżyt nosa lub objawy ze strony oczu. Leki wykorzystywane są również przy astmie oskrzelowej. Ich zażywanie może powodować działania niepożądane, w tym m.in.: bóle brzuchabóle głowy, czy też zwiększenie wyników wątrobowych. W związku z tym leki może przepisać tylko w zgodzie z wytycznymi, które podał alergolog.

Jakie jeszcze leki stosuje się przy alergii?

Istnieje jeszcze kilka grup leków, które powszechnie stosowane są w leczeniu alergii, a o ich przepisywaniu każdorazowo decyduje lekarz, który bierze pod uwagę obecny stan pacjenta oraz jego indywidualne predyspozycje zdrowotne. Wśród tych leków znajdują się m.in.: kromony, leki obkurczające naczynia krwionośne, inhibitory kalcyneuryny, ß-mimetyki wziewne, metyloksantyny, bromek ipratropium, monoklonalne przeciwciało anty-IgE, czy też immunoterapia swoista. Wykorzystywane są w różnych rodzajach alergii oraz stadium jej zaawansowania. Każdy z tych leków może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka, dlatego przyjmuje się je w konsultacji z lekarzem. Jeżeli w przypadku alergii jej objawy nie ustępują, to może być konieczna zmiana zastosowanej terapii i medykamentów. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować leków, gdy pacjent jest uczulony na jakikolwiek ich składnik. Może to wywołać wstrząs anafilaktyczny, którego skutkiem może być nawet zgon pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest alergia?

Alergia jest powszechną chorobą, która określana jest nawet chorobą cywilizacyjną xxi wieku. Polega na tym, że w ludzkim organizmie pojawia się reakcja uczuleniowa na jego kontakt z wybranym alergenem, czyli substancją uczulającą. Do popularnych alergenów można zaliczyć m.in. wirusy, bakterie, pokarm, środki chemiczne, leki, roztocze kurzu domowego, czy też pyłki roślinne. Co ważne, alergia jest chorobą, z którą zmagamy się przez całe życie i nie ma możliwości jej trwałego wyleczenia. Odpowiednio kontrolowana może jednak nie wpływać negatywnie na jakość naszego codziennego życia, dlatego ważna jest prawidłowa diagnoza, a następnie wdrożenie leczenia.

Rodzaje alergii

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów alergii. Leczenie każdego z nich polega na minimalizowaniu ewentualnych kontaktów organizmu ludzkiego z alergenami, a także na wdrożeniu farmakoterapii. Zadaniem lekarza jest zwiększenie kontroli nad alergią, a także zredukowanie objawów uczulenia i korzystny wpływ na jakość życia pacjenta.

Najczęściej diagnozowane rodzaje alergii zgodnie z klasyfikacją medyczną to:

  • alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny);
  • pokrzywka;
  • alergia pokarmowa;
  • alergia wziewna;
  • wstrząs anafilaktyczny.

Przyczyny alergii

Ryzyko wystąpienia alergii w przypadku osób, u których bliskich również zdiagnozowano choroby alergiczne. Reakcja alergiczna wywoływana jest przez różnego rodzaju alergeny. Trudno nie dostrzegać tego, jaki wpływ zanieczyszczenia środowiska mają na częstotliwość występowania alergii. Przez nie układ odpornościowy nie działa prawidłowo. Wskazuje na to także epidemiologia chorób alergicznych.

Podział alergenów

Przyczyną alergii jest kontakt ludzkiego organizmów z alergenami. Podstawowy ich podział wyróżnia alergeny wziewne, alergeny kontaktowe i alergeny pokarmowe.

Alergeny wziewne

Alergeny wziewne to takie, które wywołują reakcję alergiczną po dostaniu się do naszych oczu, nosa lub oskrzeli. Tu dzielimy je na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Pierwsze z nich to m.in.: pyłki roślin (np. pyłki traw, kwiatów), wybrane gatunki pleśni. Alergeny wziewne wewnątrzpochodne to: roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, lateks, pleśń. Ten typ możemy podzielić także na alergeny sezonowe i całoroczne. Po odpowiedniej diagnozie lekarz przepisze leki. Kontynuację leczenia możesz zagwarantować sobie w trakcie usługi recepty online i otrzymania od naszego specjalisty e-recepty na zakup preparatów leczniczych.

Alergeny kontaktowe

Do tej grupy zalicza się wszystkie substancje, które mogą wywoływać reakcję alergiczną organizmu po kontakcie ze skór. Wówczas pojawiają się zmiany skórne, w tym m.in. zaczerwienienie skóry. W Polsce najczęściej występującą alergią kontaktową jest ta wywoływana przez chrom lub nikiel. Ponadto do tego typu alergenów zaliczane są również: perfumy, kosmetyki, aminy aromatyczne, neomycyna, przyspieszacze wulkanizacji, czy też epoksydy.

Alergeny pokarmowe

Jak sama nazwa wskazuje, do tej grupy zaliczane są pokarmy, których spożywanie może wywoływać reakcję alergiczną przewodu pokarmowego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego niezdiagnozowana lub niekontrolowana alergia pokarmowa może być stosunkowo groźna. Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: mleko krowie, owoce morza, wybrane ryby, orzechy, pomidory, seler, pochodne siarki, sery pleśniowe i wybrane przyprawy.

Alergia może być wywoływana także przez jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczół).

Objawy alergii - zapalenie spojówek i nie tylko

Osoby, u których występuje reakcja uczuleniowa na różnego rodzaju alergeny (np. działanie pyłków roślin, zarodniki pleśni, związki chemiczne, czy też przy alergii pokarmowej) mogą borykać się z określonym zestawem objawów ogólnych alergii.

Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • skurcz oskrzeli;
  • nadmiernie produkowane przeciwciała IgE;
  • swędzenie oczu;
  • problemy ze strony układu oddechowego;
  • obrzmienie śluzówki;
  • napady kichania;
  • wodnista wydzielina z nosa;
  • zatkany nos;
  • wysypka;
  • ból brzucha;
  • zaczerwienienie oczu;
  • duszności;
  • kaszel;
  • łzawienie oczu.

Na redukowanie tych objawów lekarze przepisują preparaty dostępne na receptę. E-receptę na ich zakup możesz otrzymać w trakcie konsultacji medycznej w ramach usługi recepty online.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skutki nieleczonej alergii

Nieleczona alergia może powodować poważne komplikacje zdrowotne u pacjenta, a w skrajnych przypadkach może powodować także zagrożenie dla jego życia lub zdrowia. Przede wszystkim może to wywoływać poważne i przewlekłe dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym taką chorobę jak astma oskrzelowa. W przypadku nieleczonego kataru siennego może dochodzić do zapalenia ucha środkowego lub zatok, a także zapalenia spojówek.

Diagnostyka

W diagnostyce choroby przeprowadzane są testy skórne i specjalistyczne badania alergologiczne. Przeprowadza je tylko alergolog, a wyniki testów pozwalają prawidłowo rozpoznać alergię i jej rodzaj. Ma to kluczowy wpływ na wprowadzenie właściwego leczenia. Gdy poznane zostaną alergeny, to pacjenci muszą postawić na unikanie kontaktu z nimi oraz odpowiednią reakcję w sytuacjach, gdy do niego już dojdzie. Niestety nie da się w stu procentach zapobiec użądleniu owada, czy też wdychaniu wziewnych alergenów.

Skuteczne leczenie z lekami na receptę

Największą skuteczność leczenia alergii odnotowuje się przy udziale leków dostępnych na receptę. W tym celu należy przeprowadzić specjalistyczne badania w gabinecie. Kontynuacja leczenia alergii możliwa jest po kontakcie zdalnym, np. w ramach recepty online. Przyjmowanie leków w trybie stałym ma za zadaniem zwiększyć kontrolę nad chorobą i ułatwić życie pacjentów. Zapraszamy do skorzystania z recepty online, w trakcie której wystawimy Ci e-receptę na zakup Twoich leków. Osoby uczulone powinny być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym.

Artykuły z kategorii Alergia