Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Trądzik pospolity- co to?

Trądzikiem pospolitym (łac. acne vulgaris) nazywa się chorobę przewlekłą, która atakuje ludzki aparat włosowo-łojowy. W przebiegu tego schorzenia charakterystyczny jest łojotok. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem zamkniętych i otwartych zaskórników, krost, pseudocyst, grudek, guzków, czy też torbieli ropnych umiejscowionych najczęściej w takich miejscach jak twarz i plecy. Lokalizacja zmian trądzikowych spowodowana jest tym, że plecy i twarz to okolice łojotokowe.

Przyczyny powstawania trądziku

Tak naprawdę przyczyn powstawania trądziku może być bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • nadmierne wydzielanie łoju;
  • zablokowanie przez czop rogowy aparatu włosowo-łojowego;
  • bakterie w przewodzie wyprowadzającym;
  • reakcja immunologiczna;
  • stan zapalny;
  • czynniki genetyczne.

W badaniach diagnostycznych oraz w wywiadzie medycznym można dostrzec pewną zależność. Osoby cierpiące na uporczywie nawracający trądzik pospolity, mają w swojej najbliższej rodzinie inne osoby z tym schorzeniem. To sugeruje, że w przypadku trądziku bardzo ważne jest podłoże genetyczne.

Co kontroluje wydzielanie łoju?

W naszym organizmie wydzielanie sebum kontrolowane jest przez odpowiednie hormony. Są to androgeny, które produkowane są przez gonady nadnercza. Jeżeli wydzielany jest nadmiar sebum, to może to być efektem nieprawidłowej (nadmiernej) produkcji androgenów lub tez ich zwiększonej dostępności. Ta ostatnia możliwa jest w następstwie obniżenia stężenia białka, które odpowiada za wiązanie hormonów płciowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że nadmierna produkcja androgenów może być objawem różnych chorób, dlatego każdorazowo zaleca się konsultację medyczną w tej kwestii. Łój nazywany jest również sebum.

Objawy trądziku

Podstawową zmianą trądzikową są wykwity pierwotne w postaci zaskórników. W tym schorzeniu wyróżnia się zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte, które różnią się pod względem budowy i charakterystyki.

Zmiany chorobowe związane z trądzikiem najczęściej pojawiają się na twarzy, tułowiu i klatce piersiowej.

Zamknięte zaskórniki - charakterystyka

Powstają w efekcie nagromadzenia się kornoecytów w miejscu ujścia gruczołów łojowych. Charakteryzują się drobną wielkością oraz białym zabarwieniem.

Otwarte zaskórniki – charakterystyka

Z występowaniem zaskórników otwartych wiąże się utlenianie keratyny i jednoczesne gromadzenie melaniny. W związku z tym w środkowej części są one otwarte i przez ten otwór wydziela się masa łojowo-rogowa. Tego rodzaju zaskórniki mają ciemne zabarwienie na swoim szczycie.

Pozostałe objawy trądziku

Wśród pozostałych objawów trądziku wyróżnia się przede wszystkim występowanie grudek, krostek lub guzów. Każdy z tych objawów może występować oddzielnie lub tez w towarzystwie innych oraz może mieć mieszany charakter i różne natężenie.

Grudki to czerwone i wypukłe zmiany skórne.

Krostki to zaskórniki z nadkażeniem. Mają wypukły kształt i w środku biały punkcik z ropą. Skóra wokół krosty jest zaczerwieniona.

Guzy to wypukłe i duże zmiany skórne, które mają czerwoną barwę. W ich środku występuje duża ilość ropy (często widoczna). Te zmiany skórne są zakorzenione dość głęboko.

Umów poradę medyczna i otrzymaj e-receptę online

Korzystając z naszego portalu, możesz umówić profesjonalną poradę medyczną dot. problemów z trądzikiem oraz innych problemów skórnych. Doświadczeni specjaliści w zakresie medycyny przeprowadzą z Tobą konsultację, w której trakcie zbadają Twoją historię oraz przeprowadzą wywiad. Po konsultacji wystawią Ci receptę online na zakup niezbędnych medykamentów wykorzystywanych w leczeniu trądziku. Wskażą Ci także skuteczne działania profilaktyczne.

Usługa w celu kontynuacji recepty online

Poradę medyczną warto umówić także w przypadku chęci kontynuacji e-recepty online. Jeżeli jesteście w procesie leczenia trądziku i potrzebujecie kontynuacji zażywania medykamentów, to wypełnijcie dedykowany formularz i skontaktujcie się z nami. Zadbamy o zachowanie ciągłości leczenie, aby zwiększyć skuteczność terapii i pomóc Ci zwalczyć trądzik. Wystawiana przez nase-recepta online jest uznawana w większości aptek, więc bez trudu szybko ją zrealizujesz. Recepta przez internet to skuteczny sposób na zachowanie ciągłości leczenia i na oszczędność czasu. Dzięki tej usłudze nie musisz dojeżdzać do stacjonarnej poradni i tracić czasu.

SZYBKO I SKUTECZNIE

Nasze usługi świadczymy szybko i skutecznie. Oznacza to, że od momentu Twojego zgłoszenia do przeprowadzenia konsultacji i wystawienia e-recepty online nie minie dużo czasu. Korzystanie z usług naszego portalu to okazja do otrzymania e-recepty online tanio i sprawnie, dzięki czemu nie zostanie zaburzony przebieg Waszej terapii. Zapraszamy do kontaktu z nami i przeprowadzenia konsultacji medycznej. Szczegółowy kontakt znajdziecie w dedykowanej zakładce. Wypełnijcie formularz w kilku prostych krokach i otrzymajcie e-receptę online, którą zrealizujecie w dowolnej aptece.

Co może nasilać objawy kliniczne trądziku?

Przebieg trądziku pospolitego może być bardzo łagodny lub też może powodować silne objawy, które generują ból i dyskomfort. Jako główny czynnik nasilania się objawów trądziku wymienia się stres psychiczny. Ponadto wpływ na to może mieć dieta bogata w słodycze i ostre przyprawy, a czynnik ten ma decydujące znaczenie w przypadku około 5% osób chorych.

U około 15% chorych osób obserwuje się wzmożone występowanie trądziku w klimacie wilgotnym i gorącym. Wśród kobiet wzmożony trądzik można zaobserwować w okresie około 2-7 dni przed planowaną menstruacją. Jest to związane ze wzrostem uwodnienia nabłonka, który występuje w wyścieleniu mieszków włosowych.

Wpływ na występowanie i nasilanie się trądziku może mieć także gospodarka hormonalna organizmu, nieodpowiednia pielęgnacja, w tym zabiegi oczyszczania skóry, a także zażywanie leków lub nadmierna ekspozycja skóry na słońce.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Rodzaje trądziku

Ze względu na specyfikę swojego występowania oraz przyczynę i czas, wyróżnia się różne rodzaje trądziku. Do najczęściej występujących zalicza się trądzik:

  • pospolity/młodzieńczy (zaskórnikowy i grudkowy)
  • różowaty;
  • torbielowaty;
  • hormonalny;
  • posterydowy;
  • niemowlęcy i noworodkowy;
  • zawodowy;
  • samouszkadzający;
  • kosmetyczny.

Poniżej w kilku słowach przedstawimy poszczególne rodzaje trądziku.

Trądzik młodzieńczy

To najczęstsza forma trądziku. Jak sama nazwa wskazuje, trądzik młodzieńczy najczęściej występuje u osób w okresie dojrzewania. Schorzenie to może jednak występować także na późniejszym etapie życia, dlatego zamienna nazwa dla tej choroby to trądzik pospolity. Może to być trądzik zaskórnikowy ,grudkowy lub trądzik grudkowo-zaskórnikowy w zależności od jego objawów.

Najczęstszą przyczyną występowania tej choroby są zmiany hormonalne, w tym przede wszystkim wzrost aktywności androgenów. O przebiegu trądziku młodzieńczego w dużej mierze decyduje jego nasilenie. Jest ono zależne od wielu czynników, w tym także czynników zewnętrznych.

W trądziku pospolitym wyróżnia się kilka odmian i są to:

  • trądzik skupiony;
  • trądzik ropowiczy;
  • trądzik krostkowy;
  • trądzik bliznowcowy.

Poniżej przedstawimy te rodzaje trądziku.

Trądzik skupiony

To odmiana, w której pojawiają się zlewające się torbiele ropne, a także głębokie nacieki. Po przejściu choroby i wyeliminowaniu torbieli ropnych, na skórze pozostają zmiany w postaci blizn. Najczęściej widoczne są na twarzy lub w okolicach pośladków, pachwin i pach u mężczyzn.

Trądzik ropowiczy

U osoby chorej widoczne jest podrażnienie skóry, a także bolesne i twarde guzki i krosty. Ponadto na skórze pojawiają się także torbiele ropne.

Trądzik krostkowy

To najczęściej występująca odmiana trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się tym, że na skórze widoczne są krostki, guzki i zaczerwieniania o różnej wielkości i natężeniu bólu. To popularne zmiany trądzikowe.

Trądzik bliznowcowy

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku tej odmiany choroby powstają blizny potrądzikowe. Do tego stadium bardzo często przechodzą trądziki skupiony i ropowiczy.

Trądzik różowaty

Ten rodzaj trądziku należy do chorób zapalnych i przewlekłych, które powodują określone objawy. Trądzik różowaty najczęściej objawia się zaczerwienieniem skóry twarzy i odnotowywany jest tylko u osób dorosłych. Współczesna medycyna wciąż nie określiła przyczyn powstawania tego schorzenia.

Do objawów tej choroby zalicza się także: pieczenie, świąd, napięcie skóry oraz miejscową zmianę jej temperatury. Po przebyciu choroby mogą pojawić się przebarwienia pozapalne.

Trądzik torbielowaty

W tej odmianie trądziku pojawiają się zmiany zapalne w postaci torbieli, które wypełnione są serowaciejąco-krwistą cieszą oraz ropą. Takie zmiany skórne mogą powstawać w wyniku nadmiernego pocenia się lub są efektem zaburzeń hormonalnych. Ten rodzaj trądziku daje duże prawdopodobieństwo powstawania blizn.

Trądzik hormonalny

To odmiana trądziku, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania lub w momencie zaburzeń hormonalnych, na przykład w czasie poprzedzającym miesiączkę, w okresie menopauzy lub w trakcie ciąży.

Trądzik posterydowy

Przyczyną, przez którą powstaje trądzik tego rodzaju, jest stosowanie leków, które zawierają takie składniki jak: jod, brom, steroidowe hormony kory nadnerczy oraz barbiturany. Wówczas na skórze mogą powstawać zmiany trądzikowe w postaci nacieków i dużych grudek.

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy

Ta odmiana choroby dotyka nawet co piątego noworodka. Na jego twarzy widoczne są guzki, wykwity grudkowo-podskórne oraz zaskórniki. Nie ma stu procentowej pewności, skąd pochodzi ta choroba, ale najprawdopodobniej jest wynikiem przejścia hormonów matczynych do płodu.

Trądzik niemowlęcy może pojawiać się również w efekcie stosowania określonych środków pielęgnacyjnych, w tym m.in. olejów mineralnych. Jakiekolwiek niepokojące objawy należy zgłaszać do lekarza dermatologa dziecięcego, który powinien sprawdzić zmiany skórne u małego dziecka.

W większości przypadków tego typu trądzik samoistnie znika w przeciągu kilku lub kilkunastu tygodni. Bywa jednak tak, że w skrajnych przypadkach utrzymuje się on nawet do 3. roku życia dziecka.

Trądzik zawodowy

Zmiany trądzikowe w trądziku zawodowym mają postać czarnych krostek, zaskórników lub grudek. Pojawiają się one najczęściej w okolicach narządów płciowych lub a przedramionach. Ich powstawanie jest bezpośrednio związane z kontaktem organizmu ze smarami, olejami lub dziegciami. Choroba ta pojawia sie u osób, które pracują w określonym środowisku roboczym, w tym w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach.

Trądzik samouszkadzający

Jak sama nazwa wskazuje, trądzik ten powstaje w wyniku samouszkadzania. Polega to na zdrapywaniu lub wyciskaniu wykwitów skórnych, co może wywołać stan zapalny, a także owrzodzenia lub nadżerki. Skutkiem tego trądziku może być powstawanie przebarwień skórnych i blizn.

Trądzik kosmetyczny

Należy on do kategorii trądziku kontaktowego. Powstaje w wyniki nadreaktywności mieszków włosowych na określone substancje, które wchodzą w skład preparatów kosmetycznych. Najczęściej do tych substancji zalicza się:

  • wybrane oleje roślinne;
  • lanolinę;
  • produkty powstałe po destylacji ropy naftowej.

Schorzenie to statystycznie częściej występuje u kobiet.

Trądzik piorunujący

Przy cięższych postaciach trądziku mówimy o trądziku piorunującym. Wymaga on natychmiastowego leczenia poprzez podanie środków doustnych lub miejscowych. Przy tym schorzeniu może dochodzić do wrzodziejących, krwotocznych i martwiczych zmian skórnych na tułowiu lub twarzy osoby chorej. Najczęściej odmiana ta wymaga hospitalizacji pacjenta.

Trądzik to nie choroba infekcyjna

Przede wszystkim trądzik pospolity nie jest chorobą infekcyjną. Mimo tego, u wielu chorych można zaobserwować występowanie bakterii z rodzajów: P. granulosumPropionibacterium acnes i P. avidum. Ponadto chorzy mogą borykać się także z występowaniem na powierzchni ich skóry grzybów drożdżopodobnych Malassezia furfur.

Gdy pojawią się stany zapalne, to liczba bakterii na skórze może wzrosnąć nawet 10-krotnie. Mimo tego, bakterie nie mają wpływu na powstawanie zaskórników i innych zmian trądzikowych. Liczba bakterii będzie stopniowo malała po wdrożeniu dedykowanego leczenia antybakteryjnego, które warto skonsultować z dermatologiem.

Trądzik jako choroba przewlekła

Trądzik to choroba przewlekła, która wymaga odpowiedniego leczenia. Zastosowanie właściwej terapii łagodzi stany zapalne skóry oraz niweluje objawy trądzikowe, w tym między innymi potencjał powstawania blizn i innych zmian skórnych. W związku z tym każdą odmianę trądzika należy traktować jako chorobę przewlekłą.

Czy trądzik to częsta choroba skóry?

Zdecydowanie trądzik pospolity należy do najczęstszych chorób skóry. Obecnie uważa się go nawet za to schorzenie, które występuje najczęściej. W wieku młodzieńczym z trądzikiem w różnym stadium i poziomie nasilenia boryka się aż 80% dziewczyn i 85% chłopców.

Oczywiście choroba ta może pojawiać się również u osób dorosłych i to bez względu na ich wiek. Wówczas jej występowanie nie jest tak powszechne, jednak wciąż należy do najważniejszych i najczęściej występujących chorób skórnych. Według badań około 8% społeczeństwa w przedziale wiekowym 35-44 lat cierpi na problemy związane z trądzikiem.

Ponadto trądzik występuje u co piątego noworodka, a w skrajnych przypadkach może utrzymywać się u małych dzieci nawet do 3. roku życia.

Czym są gruczoły łojowe?

Gruczoły łojowe to elementy budowy organizmu ludzkiego (i innych ssaków), które odpowiadają za produkcję i dystrybucję łoju. Substancja ta odpowiada za natłuszczanie naskórka i włosów. Same gruczoły pełnią także funkcję regulacyjną w zakresie ilości hormonów płciowych w danym organizmie. Aktywność gruczołów łojowych wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie naszego ciała.

Leczenie trądziku

Istnieją skuteczne sposoby na trądzik. W przypadku występowania określonych objawów i zauważenia na swojej skórze zmian chorobowych, niezbędne jest umówienie konsultacji medycznej u dermatologa. Od tego należy zacząć leczenie, a lekarz oceni zmiany skórne, zweryfikuje ich przyczyny oraz wdroży odpowiednie leczenie. Skóra trądzikowa poza środkami farmakologicznymi potrzebuje także odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Wizyta u dermatologa - na czym polega rozpoznanie choroby?

Dermatolog rozpoznaje rodzaj trądziku na podstawie wywiadu, obrazu klinicznego oraz przeprowadzonych badań. Następnie wybiera metodę, jak leczyć trądzik w przypadku danego pacjenta.

Jeżeli trądzik w nagły i nasilony sposób występuje u dorosłych kobiet, to niezbędne jest wykonanie badań hormonalnych. Dzieje się tak ze względu na to, że tego typu trądzik może być oporny na tradycyjne metody leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są sposoby na trądzik?

Współczesna medycyna wyróżnia kilka rodzajów leczenia trądziku, w zależności od jego odmiany oraz przyczyn jego występowania. Podstawowy podział obejmuje leczenie ogólne oraz leczenie zewnętrzne.

Leczenie ogólne

W leczeniu ogólnym rodzaj środków farmakologicznych oraz czynności pielęgnacyjnych dobiera się ze względu na skalę występowania problemu skórnego. Przy nasilonym trądziku stosuje się tetracykliny, które działają przeciwbakteryjnie. Terapia ta jest długotrwała, ponieważ małe dawki preparatu spożywa się nawet przez kilka miesięcy po uzyskaniu satysfakcjonujących efektów.

Ponadto w leczeniu ogólnym podaje się duże dawki witamin z grupy B (poza B12) oraz witaminy działające przciwłojotokowo. Do tych ostatnich należą m.in. PP, B2 i C.

Ten sposób leczenia trądziku uwzględnia również podawanie antybiotyków takich jak: makrolidy, erytromycyna i klindamacyna.

Leczenie ogólne powinno trwać minimum 6 miesięcy. Przy bardzo ciężkich postaciach trądziku ropowiczego lub krostkowego, podaje się izetretynoinę.

Leczenie zewnętrzne

Ten rodzaj leczenia polega na dostarczaniu skórze leków przeciwbakteryjnych (w tym nadtlenku benzoilu), przeciwłojotokowych, przeciwzapalnych i keratolitycznych. Ponadto dba się o złuszczanie naskórka i oczyszczanie skóry trądzikowej. Do tego celu wykorzystuje się żel oczyszczający lub roztwory spirytusowe, w których składzie znajdują się kwas salicylowy oraz mentol lub tymol.

W przypadku małych zmian na skórze trądzikowej można stosować leczenie miejscowe z wykorzystaniem pudru, past lub areozoli. Dobre działanie będzie miał także dedykowany krem zwalczający bakterie i objawy trądziku.

Przy leczeniu skóry trądzikowej ze zmianami krostkowatymi, grudkowatymi lub zaskórnikowymi, można stosować m.in. kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i aerozole.

W niektórych przypadkach stosuje się przecinanie i oczyszczanie torbieli.

Czy domowe sposoby są skuteczne?

Istnieją domowe sposoby na leczenie lub łagodzenie objawów trądziku, jednak nie zawsze gwarantują taką skuteczność jak skorzystanie z porady medycznej i zastosowanie leczenia farmakologicznego. Do najpopularniejszych sposobów na domowe i naturalne zwalczanie trądziku zalicza się:

  • olejki na trądzik, w tym olejek różany, lawendowy, rycynowy lub herbaciany (olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym);
  • tonik na bazie ogórka – wykorzystywanie go do przemywania skóry twarzy;
  • zmiana nawyków żywieniowych i postawienie na zdrową dietę, z której wyeliminuje się nadmiar czekolady i ostrych przypraw;
  • postawienie na zabiegi relaksacyjne i redukcję stresu;
  • domowe maseczki na trądzik.

Czy trądzik można całkowicie wyleczyć?

Choć to trudne, to trądzik można całkowicie wyleczyć. Największą skuteczność w leczeniu trądziku odnotowuje się po zastosowaniu kuracji na wczesnym etapie choroby i występowania zmian skórnych. Niestety w wielu przypadkach po kuracji pozostaną zmiany takie jak blizny i przetoki na skórze, które mogą wpływać na estetykę ciała. Redukcja blizn, przetok i przebarwień możliwa jest po zastosowaniu profesjonalnych zabiegów kosmetycznych w renomowanej klinice. Szansę na skuteczne wyleczenie zwiększa szybka wizyta u dermatologa i rozpoczęcie leczenia.

Co robić po zakończeniu leczenia?

W przypadku trądziku i zakończenia leczenia bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dzięki temu można odpowiednio zadbać o skórę trądzikową oraz zminimalizować ryzyko ponownego nawrotu choroby. W tym celu należy wybierać kosmetyki do skóry tłustej, które są bogate w substancje aktywne. Działają one w sposób nawilżający i łagodzący na podrażnioną skórę, a także zapobiegają powstawaniu zaskórników.

Przy pielęgnacji skóry z cerą trądzikową, niezbędne jest unikanie tłustych kremów, a także kosmetyków z alkoholem w składzie. Takie produkty mogą narażać skórę na wysuszenie, co będzie powodowało skutki uboczne w postaci nawrotu podrażnień i trądziku. Po zakończeniu leczenia należy bezwzględnie stosować się do wskazań rekomendowanych przez lekarza prowadzącego.

Na co postawić w ramach profilaktyki?

Przy każdej chorobie bardzo ważna jest profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko występowania trądziku, warto postawić na codzienne oczyszczanie skóry za pomocą profesjonalnych preparatów. Przyczyną zachorowania może być także nieodpowiednia dieta, dlatego warto postawić na zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Wpływ na powstanie, a następnie nasilenie objawów trądziku mają także chroniczne zmęczenie i nadmierny stres, dlatego niezbędne jest zadbanie o wysoką jakość odpoczynku i redukcję stresu. Nie zastosowanie się do tych rad może odbijać się na gruczołach łojowych i ich nieprawidłowym funkcjonowaniu.

Kluczowe w profilaktyce jest także stosowanie sprawdzonych i przetestowanych dermatologicznie kosmetyków, które są dopasowane do konkretnego typu cery. Na problemy skórne bardziej narażone są osoby z nałogami, w tym przede wszystkim palące papierosy. Warto pokonać ten nałóg, co bardzo szybko korzystnie wpłynie na stan naszej skóry oraz jej estetykę. W ten sposób zminimalizowane zostanie także ryzyko występowania problemów skórnych, w tym przede wszystkim trądziku. Dokładne zalecenia profilaktyczne można uzyskać po kontakcie z dermatologiem.

Bez wątpienia trądzik pospolity to poważne i częste schorzenie skórne, z którym walczy wiele osób. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia i szybka diagnoza lekarska, a także wdrożenie skutecznej terapii lekowej. Dzięki nim możliwe jest zredukowanie negatywnych objawów trądziku lub nawet całkowite jego wyleczenie.

Wiele osób uważa, że to choroba, która dotyka tylko osoby w okresie dojrzewania. Oczywiście tak nie jest, ponieważ trądzik może dotknąć nas niezależnie od naszego wieku, przy czym najbardziej narażone są osoby młode. Wśród nich ponad 80% boryka się z trądzikiem młodzieńczym (pospolitym) o różnym stopniu nasilenia.

Najgroźniejszą odmianą choroby pozostaje trądzik piorunowy, który wymaga natychmiastowego leczenia szpitalnego i stosowania miejscowej lub doustnej terapii lekowej.

Trądzikowi można skutecznie zapobiegać lub redukować jego negatywne skutki i objawy poprzez prawidłową pielęgnację skóry. Kosmetyki powinny być dobrane do konkretnego typu skóry i stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadki jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem oraz zastosować się do jego zaleczeń. Wizyta u dermatologa to obowiązek, jeżeli tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne na swoim ciele. Regularne badania to najlepsza profilaktyka.

Jeżeli potrzebujecie recepty online, to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zespołem.