Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Sposób działania takich tabletek jak Ellaone czy Escapelle nie posiada pojedynczego mechanizmu i różni się w zależności od dnia cyklu, w którym doszło do stosunku płciowego i w którym została zażyta tabletka „dzień po”. Udowodniono, że awaryjna antykoncepcja hamuje lub opóźnia owulację. Antykoncepcja jest skuteczna wyłącznie przed zaistnieniem ciąży.

Antykoncepcja awaryjna – o czym należy pamiętać?

Podczas stosunków płciowych mających miejsce po przyjęciu tabletki „dzień po” można zajść w ciążę. Należy więc stosować prezerwatywy w celu zabezpieczenia się przed zapłodnieniem. Po przyjęciu tabletki Ellaone należy odczekać pięć, zanim zacznie się przyjmować antykoncepcję hormonalną: nie można w tym czasie przyjmować tabletek, stosować pierścieni dopochwowych czy plastrów antykoncepcyjnych. W sytuacji gdy musisz często korzystać z antykoncepcji awaryjnej, rozważ wybór innej (bardziej skutecznej) metody antykoncepcji.

Ellaone, Escapelle – recepta – jak ją otrzymać?

Jak otrzymać receptę na tabletki „po”? Recepta może być wystawiona za pośrednictwem naszego portalu. Z wyszukiwarki wybierz interesujący Cię lek (wystarczy wpisać pierwsze trzy litery nazwy), wypełnij formularz wywiadu medycznego, a następnie opłać konsultację medyczną. Jeśli nie będzie ku temu żadnych przeciwwskazań, recepta zostanie wystawiona, a kod zostanie przesłany na numer telefonu lub wskazany adres mailowy.

Escapelle, Ellaone – recepta – jak długo jest ważna?

Recepta na tabletki Ellaone i Escapelle jest ważna przez 30 dni. Pamiętaj jednak, że antykoncepcja awaryjna powinna być zażyta możliwie jak najszybciej po stosunku, w którym zawiodła inna metoda antykoncepcji.

Kiedy nie można zastosować tabletki „dzień po”?

Istnieją zdrowotne przeciwwskazania do zastosowania antykoncepcji hormonalnej. Należą do nich:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • ostre i przewlekłe choroby wątroby,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • nowotwory hormonozależne,
  • porfiria,
  • krwawienie z narządów rodnych,
  • nowotwór (szyjki macicy, macicy, jajnika lub piersi),
  • nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby,
  • ciężka astma oskrzelowa niedostatecznie wyrównana za pomocą doustnych glikokortykosteroidów,ostra niewydolność nerek.

Jeżeli któreś z powyższych przeciwwskazań dotyczy Ciebie, to koniecznie poinformuj o tym lekarza w trakcie konsultacji medycznej. Niewłaściwie stosowana antykoncepcja awaryjna może powodować zagrożenie zdrowia i życia pacjentki.

Gdzie zrealizować e-receptę?

E-recepta to dokument, który z powodzeniem można zrealizować w dowolnie wybranej aptece. Ponadto zrealizowane i niezrealizowane e-recepty dostępne są na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta. Pozwala to na odtworzenie przebiegu przyjmowania preparatów medycznych i historii choroby pacjenta. To kluczowe informacje dla lekarza, które mogą determinować przepisanie odpowiednich leków w trakcie zdalnej lub stacjonarnej konsultacji medycznej. Warto się z nimi zapoznać i uwzględnić je, zapisując się na usługę recepty online. Dotyczy to także antykoncepcji awaryjnej i popularnej tabletki "dzień po".

Kto może wystawić e-receptę na tabletkę "dzień po"?

Powszechnie panuje przekonanie, że ten typ antykoncepcji awaryjnej może przepisać tylko lekarz ginekolog. Oczywiście jest to błędne myślenie. Według prawa e-receptę na zakup tabletki "dzień po" z powodzeniem może wystawić lekarz każdej specjalizacji. Dotyczy to zarówno lekarza rodzinnego, jak i lekarza dyżurnego na oddziale świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Skorzystanie z recepty online pozwala na skrócenie czasu, który minie od stosunku płciowego do przyjęcia tabletki. To kluczowe godziny, które mogą mieć decydujący wpływ na to, czy dana metoda antykoncepcji okaże się skuteczna, czy jednak dojdzie do niechcianej ciąży. Właśnie dlatego usługa recepty online jest optymalnym wyborem dla osób, które mają jakiekolwiek obawy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wskazania do zastosowania antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcja awaryjna to często ostatnia deska ratunku dla osób, które chcą zapobiec niechcianej ciąży. Warto pamiętać o tym, że ta metoda antykoncepcji nie może być wykorzystywana jako zamiennik klasycznej antykoncepcji hormonalnej. Dostępne w Polsce preparaty można zażywać tylko w wyjątkowych sytuacjach i po uprzedniej konsultacji lekarskiejAntykoncepcję awaryjną można przepisywać w trakcie konsultacji medycznej w formie usługi recepty online. Otrzymaną e-receptę wystarczy, jak najszybciej zrealizować w aptece. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej musi być uzasadnione i do podstawowych wskazań zalicza się:

  • pęknięcie prezerwatywy w trakcie stosunku;
  • nieprzyjęcie lub opóźnienie przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej;
  • nieprzyjęcie lub opóźnienie przyjęcia innego środka antykoncepcji hormonalnej (np. zastrzyk, plaster);
  • wydalenie spirali wewnątrzmacicznej;
  • odbycie niezabezpieczonego stosunku płciowego (przede wszystkim u ofiar przemocy seksualnej).

Czy zawsze otrzymasz receptę na tabletkę "dzień po"? Etyka

Każdorazowo przepisanie antykoncepcji awaryjnej powinno być zgodne z zasadami etyki i sumieniem lekarza. To bardzo wrażliwy temat, dlatego rekomenduje się zachowanie wysokiej ostrożności w trakcie stosunków płciowych, jeżeli chcemy zapobiec ciąży. Wówczas tabletka “dzień po” nie będzie konieczna, a w awaryjnych sytuacjach zostanie przepisana przez specjalistę.

Lekarz ma pełne prawo do odmówienia wystawienia e-recepty na zakup antykoncepcji awaryjnej. Jest jednak niewiele takich sytuacji. Dochodzi do tego przede wszystkim wtedy, gdy u pacjentki zdiagnozowano nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku lub reakcję alergiczną organizmu. Ponadto leku nie stosuje się w przypadku przeciwwskazań, które wymieniono we wcześniejszym fragmencie tekstu. Choć preparaty dostępne są w Polsce na receptę, to jednak w większości krajów Unii Europejskiej można kupić je w dowolnej aptece bez recepty. Wszystko dlatego, że Europejska Agencja Leków określiła tabletki Escapelle i EllaOne jako w pełni bezpieczne i niewymagające dodatkowego nadzoru lekarskiego. W Polsce jednak e-recepta jest niezbędna, dlatego w awaryjnych sytuacjach warto skorzystać z naszej usługi recepty online.

Możliwe skutki uboczne tabletki "dzień po"

Zażywanie każdego leku może powodować potencjalne działania niepożądane. Dotyczy to także tabletek “dzień po”, w których znajdują się hormony. Do podstawowych działań niepożądanych zaliczane są m.in.:

Jeżeli jakiekolwiek niepokojące objawy towarzyszą Ci po przyjęciu tabletki “dzień po”, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Gdy w przeszłości wystąpiły one po zażyciu tego rodzaju preparatu, należy poinformować o tym lekarza w trakcie konsultacji medycznej i uzupełnić te informacje w formularzu zapisu na receptę online. Może to być ewentualne przeciwwskazanie do wystawienia e-recepty na antykoncepcję awaryjną.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej a czas przyjęcia tabletki

Oczywiście wpływ na skuteczność tabletki "dzień po" ma czas, jaki upłynie od niezabezpieczonego stosunku do przyjęcia tabletki. Tabletkę EllaOne należy przyjąć najpóźniej 120 godzin po stosunku, jednak im szybciej, tym lepiej. Charakterystyka produktu leczniczego Escapelle jest taka, że powinien być przyjęty najpóźniej do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Jeżeli przyjęcie tabletki "dzień po" nastąpi później, to wpłynie negatywnie na jej skuteczność. Doustna antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana jak najszybciej, aby możliwe było opóźnienie owulacji i uniknięcie niechcianej ciąży.

EllaOne - charakterystyka

To jeden z dwóch dostępnych w Polsce na e-receptę preparatów stosowanych w antykoncepcji awaryjnej. W jego składzie znajduje się octan uliprystalu. To on uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej. Dzieje się tak, ponieważ substancja czynna hamuje uwalnianie komórki jajowej i zapobiega pęknięciu pęcherzyka Graafa.

Escapelle - charakterystyka

Ten preparat ma nieco inną charakterystykę. Substancją czynną jest lewonorgestrel, jednak on również wykazuje się dużą skutecznością. Odpowiada on za zahamowanie namnażania się komórek w błonie śluzowej macicy. Wybór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od czasu, który minął od stosunku oraz od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Oba stosuje się tylko w przypadkach nagłych.

Czy antykoncepcję awaryjną stosuje się jako środek poronny?

Oczywiście nie. Tabletka “dzień po” nie ma właściwości poronnych. Uniemożliwienie zapłodnienia możliwe jest tylko wtedy, gdy do niego nie doszło. Jeżeli komórka została zapłodniona, to zażycie tabletki nie wpłynie negatywnie na rozwój płodu oraz jego sytuację, a sama metoda okaże się nieskuteczna. Działanie antykoncepcji awaryjnej nie powinno mieć negatywnego wpływu na zapłodnioną komórkę jajową, dlatego leki te nie wymagają nadzoru lekarskiego.

To jeden z powodów, dla których możemy odpowiedzialnie wystawić e-receptę na ich zakup w trakcie usługi recepty online. Skorzystanie z tej oferty wydaje się optymalnym rozwiązaniem wtedy, gdy podstawowe środki antykoncepcji zawiodą, a para ma uzasadnione obawy co do ewentualnego zajścia w ciążę. Często korzystanie z tabletek “dzień po” może być niebezpieczne dla organizmu kobiety, dlatego należy decydować się na nie tylko w sytuacjach awaryjnych. Metody nie można stosować jako standardowego zabezpieczenia po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub innym nieodpowiedzialnym zachowaniu.