Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Kontracept należy do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Rolą leku jest głównie zapobieganie ciąży, jednak działa także pozytywnie na uregulowanie cyklu menstruacyjnego oraz na obfitość krwawień.

Co to jest Kontracept?

Kontracept to jeden z wielu dostępnych na rynku doustnych leków antykoncepcyjnych. Należy do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, co oznacza, że zawiera więcej niż jedną substancję czynną. Ich współdziałanie zapewnia zwiększenie skuteczności antykoncepcyjnej leku, dzięki czemu szansa na zajście w ciążę, zakładając prawidłowe przyjmowanie tabletek, wynosi mniej niż 1%. Kontracept jest środkiem antykoncepcyjnym jednofazowym, ponieważ wszystkie tabletki zawierają taką samą dawkę hormonów.

Ile kosztuje Kontracept?

Kontracept 0,02 mg + 0,075 mg kosztuje około 35 złotych, jednak kwota może się nieco różnić. Dodatkowo decydując się na większe opakowanie, np. zawierające 63 tabletki, czyli odpowiednik kuracji na trzy miesiące, miesięczny koszt tabletek wynosi poniżej 30 złotych.

Refundacja leku

Kontracept, podobnie jak większość złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nie jest lekiem refundowanym. Odpłatność za lek wynosi 100%.

Skład leku

Środek zawiera określone stężenia hormonów płciowych, które działają wielotorowo w celu zapobiegania ciąży. Dawki leku to 0,02 mg + 0,075 mg. Oznacza to, iż tabletki antykoncepcyjne zawierają 0,02 mg etynyloestradiolu, czyli syntetycznego estrogenu, oraz 0,075 mg gestodenu działającego podobnie do progesteronu. Poza wymienionymi hormonami żeńskimi lek Kontracept zawiera laktozę i sacharozę. W związku z tym należy powiedzieć lekarzowi o występującej nietolerancji organizmu na te cukry. Ten środek antykoncepcyjny zawiera też inne substancje pomocnicze, takie jak związki magnezu i wapnia oraz skrobię.

Jak działa Kontracept?

Skuteczność leku Kontracept opiera się na współdziałaniu dwóch substancji aktywnych - hormonów, które w niewielkich ilościach występują w składzie leku. Działanie wiąże się z zahamowaniem owulacji oraz zmianami składu śluzu szyjki macicy co utrudnia przedostawanie się plemników do wnętrza macicy i jajowodów. Hormony płciowe zawarte w preparacie wchłaniają się z przewodu pokarmowego poprzez wiązanie z albuminami i globuliną we krwi.

Należy wspomnieć, że Kontracept, podobnie jak inne tabletki antykoncepcyjne, nieznacznie zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi. Należy powiedzieć lekarzowi o wszelkich dolegliwościach, szczególnie o występowaniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub czynnikach predysponujących do wystąpienia tego schorzenia. W czasie stosowania leku Kontracept lekarz będzie również zlecał badania kontrolne w celu monitorowania wystąpienia ewentualnych groźnych skutków ubocznych.

Dawkowanie i zalecenia do stosowania leku Kontracept

Zaleceniem do stosowania leku Kontracept jest antykoncepcja hormonalna. Leki należące do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych stanowią jedną z najbardziej skutecznych oraz odwracalnych metod antykoncepcji. Innym efektem stosowania leku Kontracept jest uregulowanie cykli miesiączkowych oraz zmniejszenie dolegliwości związanych z krwawieniami miesiączkowymi, które stają się mniej bolesne i mniej obfite.

Lek Kontracept występuje tylko w jednej dawce: 0,02 mg + 0,075 mg. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o tej samej porze, z jedzeniem lub bez. Po skończeniu opakowania, czyli po 21 dniach, zaleca się zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu leku.

Jak zacząć brać Kontracept?

Początek przyjmowania leku różni się m.in. w zależności od tego, czy kobieta wcześniej była w ciąży, czy stosowała inną antykoncepcję hormonalną.

Jeśli kobieta stosowała wcześniej inny preparat należący do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w postaci tabletek doustnych, pierwszą tabletkę Kontracept należy przyjąć po przerwie w stosowaniu poprzednich tabletek lub po przyjęciu ostatniej tabletki placebo. W przypadku wcześniejszego stosowania wkładki dopochwowej lub plastrów antykoncepcyjnych - należy zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli chodzi o antykoncepcję jednoskładnikową zawierającą tylko progesteron - w przypadku tabletek i zastrzyków należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Kontracept w dniu, w którym miała zostać przyjęta tabletka poprzednio stosowanego preparatu, lub w którym miała zostać wykonana kolejna iniekcja. Jeśli stosowany był implant podskórny lub wkładka domaciczna uwalniająca progesteron - należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Kontracept w dniu usunięcia tego systemu.

We wszystkich przypadkach zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych w ciągu pierwszych 7 dni stosowania leku Kontracept.

W przypadku, gdy kobieta nie stosowała innych leków antykoncepcyjnych w ostatnim czasie, należy rozpocząć przyjmowanie leku Kontracept pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu cyklu. W takim przypadku efekt antykoncepcyjny jest natychmiastowy. Pierwszą tabletkę można wziąć również między 2 a 5 dniem cyklu, jednak wtedy należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

Po ciąży zaleca się przyjęcie pierwszej tabletki Kontracept między 21 a 28 dniem po porodzie i przed pierwszym stosunkiem po urodzeniu dziecka. W przypadku rozpoczęcia przyjmowania preparatu po 28 dniu po porodzie należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez pierwszy tydzień stosowania leku Kontracept. Jeśli ciąża zakończyła się poronieniem, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej - co robić?

Pominięcie zastosowania leku Kontracept może rodzić obawy o brak skuteczności antykoncepcyjnej. W przypadku pominięcia tabletki z początku lub końca blistra oraz pominięcia większej ilości dawek szansa na zajście w ciążę wzrasta.

Skuteczność działania leku jest zachowana w przypadku opóźnienia poniżej 12 godzin lub jeśli pominięta została tabletka w 2 tygodniu cyklu. Wówczas pominiętą tabletkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Następne tabletki należy przyjmować bez zmian, nawet jeżeli miałoby to oznaczać przyjęcie dwóch tabletek naraz. Jeśli opóźnienie wyniosło powyżej 12 godzin, należy stosować instrukcje zawarte w ulotce leku, by zachować maksymalną możliwą skuteczność antykoncepcyjną.

W każdym przypadku pominiętą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej. Jeżeli pigułka nie została przyjęta w 1 tygodniu cyklu, należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną przez kolejny tydzień. Jeśli pominięcie dotyczyło tabletki z 3. tygodnia cyklu, można dodatkowo albo zrezygnować z 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, albo ją przyspieszyć. W każdym przypadku, o ile występowały stosunki seksualne, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia ciąży, szczególnie przy braku krwawienia z odstawienia.

Kontracept i krwawienie międzymiesiączkowe

W czasie pierwszych kilku miesięcy stosowania leku Kontracept może występować krwawienie międzymiesiączkowe. Nie powinno to budzić niepokoju, o ile objawy te mijają po kilku miesiącach. Jeśli po tym czasie nadal występują lub jeśli pojawią się w czasie stosowania leku Kontracept, należy poinformować o tym lekarza, który zleci dalszą diagnostykę. Krwawienie międzymiesiączkowe może również wystąpić w przypadku braku 7-dniowej przerwy.

Prawidłowe krwawienia w czasie stosowania leku Kontracept to krwawienia z odstawienia pojawiające się drugiego lub trzeciego dnia 7-dniowej przerwy. W przypadku braku krwawienia należy wykluczyć możliwość ciąży.

Kontracept - przeciwskazania w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, w tym preparatu Kontracept, są wszelkie stany mogące wpływać na krzepliwość krwi i zwiększać prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi. Są to przede wszystkim występujące obecnie lub w przeszłości:

  • zakrzepica żył głębokich (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa),
  • zatorowość płucna,
  • zawał serca lub udar,
  • zaburzenia krzepliwości krwi (np. niedobór białka S),
  • długotrwałe unieruchomienie (np. po zabiegu chirurgicznym),
  • ciężka cukrzyca lub nadciśnienie,
  • hiperlipidemia, hiperhomocysteinemia,
  • migreny „z aurą”,
  • zapalenie trzustki,
  • zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
  • nowotwory piersi lub narządów płciowych,
  • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych,
  • objawy uczulenia lub nadwrażliwości na składniki leku.

Powyżej wymienione schorzenia są przeciwwskazaniem do stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych. Istnieje również lista schorzeń, przy których należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Kontracept. Należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach i objawach występujących przed lub w trakcie stosowania leku. Na liście chorób zwiększonego ryzyka znajdują się:

  • przewlekłe zapalne choroby jelit takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroby serca,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • niedokrwistość sierpowata,
  • stan bezpośrednio po porodzie,
  • zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, żylaki,
  • wywiad obciążony rakiem piersi w rodzinie,
  • ciężka choroba wątroby,
  • wyrównana cukrzyca,
  • depresja,
  • padaczka,
  • dziedziczny obrzęk naczynioruchowy,
  • u kobiet po ciąży - wywiad ujawniający choroby, które pojawiły się w czasie ciąży lub połogu (na skutek działania hormonów płciowych, np. opryszczka ciężarnych).

Kontracept - jakie środki ostrożności należy zachować?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Kontracept należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i poinformować go o występowaniu wszelkich objawów wystąpienia zakrzepów krwi lub stanów zwiększających ich ryzyko, ponieważ złożone hormonalne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi groźnych dla zdrowia i życia pacjentki. W przypadku leku Kontracept zakrzepy mogą wystąpić u 9-12 na 10000 kobiet stosujących lek. U kobiet niestosujących tego preparatu ryzyko to wynosi 2 na 10000. Należy więc zwracać baczną uwagę na wszelkie objawy powstawania zakrzepów krwi, takie jak:

  • obrzęk i ból nóg,
  • duszność i kaszel z krwiopluciem,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • silny ból w klatce piersiowej,
  • zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
  • nagłe zaburzenia widzenia, w tym bezbolesne zaburzenia widzenia,
  • splątanie i drętwienie twarzy,
  • nagłe i ciężkie bóle głowy,
  • utrata przytomności.

Stosując Kontracept u osób z predyspozycjami do chorób zakrzepowych, należy zachować ostrożność, aby zminimalizować ryzyko zatorów, np. u osób powyżej 35 roku życia, z nadwagą i/lub wysokim ciśnieniem krwi, palących papierosy.

Kontracept a możliwe działania niepożądane

Skutki uboczne leku Kontracept są podobne do innych złożonych doustnych leków antykoncepcyjnych. Ryzyko wystąpienia niżej wymienionych dolegliwości wzrasta przy występowaniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i innych schorzeń mogących powodować stan, w którym powstają zakrzepy krwi.

Działania niepożądane leku Kontracept to m.in.:

  • zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach lub tętnicach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe) mogące prowadzić do powstawania zakrzepów w nogach (zakrzepica żył głębokich), płucach (zatorowość płucna), układzie pokarmowym, nerkach, oku, a także do zawału serca lub udaru, mogą także powodować przemijający napad niedokrwienny,
  • bóle głowy, migrena,
  • nudności lub wymioty,
  • nerwowość, stany depresyjne, drażliwość,
  • zaburzenia widzenia, problemy z tolerancją soczewek kontaktowych,
  • trądzik,
  • zwiększenie masy ciała, zatrzymanie płynów,
  • przemijające krwawienia lub plamienia w środku cyklu,
  • nadciśnienie,
  • nadmiar lipidów we krwi, zaburzenia wątroby, trzustki lub skóry.

Kontracept a inne leki

Jak każdy lek, Kontracept również może wykazywać interakcje z innymi preparatami. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych lekach, także preparatów ziołowych lub dostępnych bez recepty. Lekarz może poinformować o konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji na czas przyjmowania innych leków, jako że niektóre z nich mogą zmniejszać efektywność antykoncepcyjną leku Kontracept.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na stosowanie leku używanego w leczeniu:

  • padaczki, gruźlicy (np. Ryfampicyna),
  • HIV (Rytonawir),
  • chorób zakaźnych (np. Ampicylina, Tetracyklina).

Należy także uważać na preparaty i suplementy zawierające ziele dziurawca zwyczajnego. Wyżej wymienione leki mogą obniżać skuteczność leku Kontracept lub powodować krwawienia. Lek Kontracept może także wpływać na skuteczność innych leków, np. przeciwpadaczkowych i zawierających cyklosporynę.

Przechowywanie leku

Nie ma szczególnych wytycznych co do przechowywania leku. Nie trzeba przechowywać go w lodówce. Należy chronić opakowanie przed dziećmi i unikać temperatur powyżej 30°C. Nie należy przyjmować tabletek po upływie terminu ważności.

Kontracept - zamienniki

Zamienniki to leki zawierające te same substancje czynne, co Kontracept, czyli etynyloestradiol i gestoden, oraz mające taką samą nazwę międzynarodową, można nazywać jego zamiennikami. W przypadku Kontracept lekami zawierającymi te same substancje w tej samej dawce są: Artilla, Sylvie 20, Harmonet i Logest. Inną dawkę zawierają: Sylvie 30, Lindynette, Femoden (dawka większa) oraz Vines (dawka mniejsza).

FAQ

Czy podczas 7-dniowej przerwy utrzymuje się efekt antykoncepcyjny leku?

Prawidłowe stosowanie leku Kontracept utrzymuje efekt antykoncepcyjny, również w trakcie 7-dniowej przerwy.

Czy tabletki lepiej przyjmować rano, czy wieczorem?

Pora dnia nie ma znaczenia, istotna jest regularność przyjmowania leku.

Czy coś się stanie, jeśli wezmę tabletkę kilka minut później?

Tabletki należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Dopuszczalne są kilkuminutowe, a nawet kilkugodzinne przesunięcia, które nie wpływają na skuteczność leku.

Czy konieczne jest robienie 7-dniowej przerwy?

Przerwę w stosowaniu tabletek można skrócić do np. 4 dni lub całkiem z niej zrezygnować. Wiąże się to z uniknięciem krwawienia menstruacyjnego. W takim wypadku należy zwracać uwagę na inne objawy ewentualnej ciąży.

Czy mogę zajść w ciążę, przyjmując Kontracept?

Żadna metoda antykoncepcyjna nie daje 100% pewności, że pacjentka nie zajdzie w ciążę. Przy prawidłowym stosowaniu tabletek ryzyko to jest jednak znikome i wynosi poniżej 1%.

Kontracept bez recepty czy na receptę?

Ze względu na konieczność przeprowadzenia wywiadu lekarskiego i ewentualnych dodatkowych badań, preparat dostępny jest tylko na receptę.

Jak długo można brać Kontracept?

Lek Kontracept można stosować tak długo, jak to konieczne, przy czym należy kontrolować czynność wątroby, nerek i czynników krzepnięcia oraz monitorować wszelkie niepokojące objawy i pojawiające się czynniki ryzyka powstawania zatorów.

Kontracept a alkohol

Nie istnieją znane przeciwwskazania do spożywania alkoholu w trakcie przyjmowania leku Kontracept. Brak jest danych o ewentualnych interakcjach leku z alkoholem.

Kontracept a palenie papierosów

Palenie papierosów przy leku Kontracept zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi. Podczas stosowania tego preparatu należy zaprzestać palenia lub rozważyć inny rodzaj antykoncepcji, szczególnie u osób ze współistniejącymi innymi czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepicy.

Kontracept a ciąża i karmienie piersią

Nie wolno stosować leku Kontracept w ciąży, w związku z tym przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu należy ją wykluczyć. Jeżeli u pacjentki występują jakiekolwiek objawy ciąży, zalecane jest przerwanie stosowania leku. W okresie karmienia piersią lek może wpływać na laktację oraz skład pokarmu.

Inne popularne leki antykoncepcyjne

Przykłady tabletek jednoskładnikowych to: Azalia, Cerazette, Limetic, Symonette. Natomiast najbardziej popularne tabletki dwuskładnikowe to: Diane-35, Microgynon, Ovulastan, Yasmin, Yasminelle.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację