Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Escapelle - tabletka dzień po. Lek jedna z dwóch dostępnych na polskim rynku tabletek "dzień po". To doustny środek antykoncepcji awaryjnej. Wystawimy e-receptę online w 15 min.

Tabletka dzień po - escapelle

W nagłych przypadkach stosuje się antykoncepcję awaryjną. Jej zadaniem jest zapobieganie niechcianej ciąży, jednak skuteczność takiej terapii w dużej mierze zależy od czasu przyjęcia leku oraz indywidualnych predyspozycji pacjentki.

Wśród metod antykoncepcji hormonalnej można wymienić doustne przyjmowanie preparatów, w tym dostępnej na receptę tabletki "dzień po" Escapelle. Czym właściwie jest ten lek i na czym polega jego działanie?

Tabletka Escapelle - co to?

Lek Escapelle to jedna z dwóch dostępnych na polskim rynku tabletek "dzień po". To doustny środek antykoncepcji awaryjnej, a przyjęcie tabletki jest uzasadnione medycznie i etycznie tylko w określonych i nagłych przypadkach.

Najczęściej zażycie Escapelle następuje po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego lub w przypadku wątpliwości co do skuteczności regularnej metody antykoncepcji, np. po zsunięciu się lub pęknięciu prezerwatywy. Tabletkę "dzień po" przepisuje się także ofiarom przemocy seksualnej, w tym gwałtu.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależy od czasu, który upłynął po niezabezpieczonym stosunku płciowym do zażycia tabletki awaryjnej. W przypadku Escpalle pacjentki mają 72 godzin na przyjęcie tabletki, przy czym największą jej skuteczność obserwuje się w ciągu 12h po niezabezpieczonym stosunku.

Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko w ostateczności, ponieważ zażyciu leku Escapelle mogą towarzyszyć niepożądane skutki uboczne. Lek zawiera w sobie dużą dawkę hormonów oraz substancji aktywnych.

Skład tabletki "dzień po" Escapelle

W skład leku Escapelle wchodzi lewonorgestrel, który jest substancją czynną. Substancja czynna hamuje uwalnianie komórki jajowej i w ten sposób opóźnia owulację. Ponadto tabletka Escapelle "dzień po" zawiera także substancje pomocnicze takie jak: krzemionka koloidalna bezwodna, laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, talk, skrobia kukurydziana i stearynian magnezu.

Dawkowanie preparatu

Tabletki Escapelle dostępne są w opakowaniach, które zawierają jedną dawkę preparatu. Gdy odbyliście niezabezpieczony stosunek lub obawiacie się o skuteczność zastosowanego środka antykoncepcji, to tabletkę "dzień po" należy przyjąć jak najszybciej.

Największa skuteczność tabletki Escapelle odnotowywana jest w ciągu pierwszych 12 godzin po stosunku płciowym. Wraz z kolejnymi godzinami ich skuteczność spada, a po upływie 72 godzin działanie leku Escapelle nie zostanie odnotowane.

Jeżeli w ciągu 3 godzin po zastosowaniu tabletki "dzień po" nastąpią wymioty, to zaleca się przyjęcie drugiej tabletki. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że lek Escapelle nie zadziała.

Kto może wystawić e-receptę na lek "dzień po"?

Wiele osób ma przekonanie, że tabletkę Escapelle mogą przepisać tylko ginekolodzy. Oczywiście to nie jest prawda, ponieważ preparat może przepisać także inny lekarz, a wystawiona przez niego e-recepta będzie honorowana w każdej aptece. Skuteczym sposobem na zakup preparaty jest skorzystanie z usługi recepty online i konsultacji medycznej na odległość.

Obecnie preparat "dzień po" stosowany w antykoncepcji awaryjnej może przepisać lekarz dowolnej specjalności. Oznacza to, że nie musicie czekać z wizytą u lekarza ginekologa. Możecie z powodzeniem skorzystać z wizyty u lekarza rodzinnego, lekarza w przychodni ratunkowej, czy też z konsultacji online ze specjalistą.

Jak działa lek Escapelle?

Po przyjęciu tabletki rozpoczyna się w organizmie proces, który ma doprowadzić do zahamowania owulacji i wstrzymania uwalniania komórki jajowej. Dzięki temu nie dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Preparat uwalnia substancję czynną lewonorgestrel, która zaczyna działać praktycznie od razu. W celu uniknięcia ciąży tabletkę "dzień po" należy przyjąć jak najszybciej, jednak nie później niż w ciągu pierwszych 72 godzin od stosunku płciowego.

Niezależnie od tego, w którym dniu cyklu preparat zostanie przyjęty, gwarantuje jednakową skuteczność. Po zażyciu tabletki rekomenduje się zrobić test ciążowy, w celu upewniania się co do skuteczności preparatu.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to wyjście z kryzysowych sytuacji, w których mogło dojść do niechcianego zapłodnienia. Jak sama nazwa wskazuje, terapia ta powinna być wykorzystywana tylko w ostateczności. W antykoncepcji awaryjnej stosuje się m.in. doustne tabletki "dzień po".

Działanie tabletki wpływa na zminimalizowanie ryzyka przypadkowej ciąży, ale tylko w sytuacjach, gdy nie doszło jeszcze do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jeżeli już do tego doszło, to skuteczność tabletki będzie zerowa.

Dostępne na rynku tabletki "dzień po"

Obecnie na rynku dostępne są dwa preparaty doustnej antykoncepcji awaryjnej. To tabletka "dzień po" EllaOne oraz Escapelle. Ten pierwszy preparat zawiera octan uliprystalu i jego działanie jest bardzo podobne do Escapelle. Atutem EllaOne jest to, że tabletkę należy przyjąć w ciągu 120 godzin od stosunku płciowego, dzięki czemu pacjentki mają dodatkowe 2 dni.

O przepisaniu konkretnego preparatu decyduje lekarz, a wpływ na decyzję mają indywidualne predyspozycje pacjentek, ich stan zdrowia, a także bezpieczeństwo. Tabletka "dzień po" dostępna jest na e receptę w każdej aptece.

Czy zażycie tabletki "dzień po" wyklucza ryzyko niechcianej ciąży?

Tabletka "dzień po" nigdy nie zagwarantuje stuprocentowego wykluczenia ryzyka przypadkowej ciąży. W przypadku preparatu Escapelle jego skuteczność sięga do 84% i maleje wraz z późniejszym przyjęciem tabletki. Za działanie tej tabletki "dzień po" odpowiada syntetyczny hormon lewonorgestrel.

Zdecydowanie wyższą skuteczność ma antykoncepcja awaryjna oparta na EllaOne. Stosowanie leku w ciągu pierwszych 24 godzin daje nawet 98% skuteczności.

Powyższe dane wskazują na to, że tabletka "dzień po" nie wyklucza w stu procentach ryzyka niepożądanej ciąży, dlatego warto regularnie stosować antykoncepcję hormonalną, chemiczną lub mechaniczną. Tabletki "dzień po" powinny być stosowane w ostateczności. Ponadto nie chronią one przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wskazania do zastosowania antykoncepcji awaryjnej

Antykoncepcję awaryjną powinno stosować się tylko w określonych przypadkach. Wpływ na to mają jednakowo względy medyczne oraz etyczne. Tabletkę "dzień po" rekomenduje się w przypadku:

  • przypadkowego stosunku seksualnego;
  • podejrzenia braku skuteczności zastosowanego środka antykoncepcyjnego;
  • ofiar przemocy seksualnej, w tym gwałtów.

 

Preparat powinien być przyjmowany tylko przez osoby, które chcą uniknąć ciąży.

Przeciwwskazania do stosowania leku Escapelle

Tabletka "dzień po" może powodować działania niepożądane. W związku z tym zawsze należy zastosować się do porady lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Leku nie powinno stosować się w przypadku:

  • uczulenia na dowolny składnik leku;
  • ciąży lub występowania objawów ciąży takich jak tkliwość piersi lub nudności i wymiotów;
  • dwukrotnie w trakcie jednego cyklu miesiączkowego;
  • dziewcząt przed okresem dojrzewania.

 

Ponadto tabletka "dzień po" może negatywnie reagować z innymi lekami i wówczas antykoncepcja awaryjna może mieć określone skutki uboczne. Przed wydaniem e-recepty należy poinformować lekarza o takich schorzeniach i sytuacjach jak:

  • choroby wątroby;
  • ciąża pozamaciczna przebyta w przeszłości;
  • choroby układu pokarmowego;
  • przebycia zapalenia jajowodów w przeszłości.

Skutki uboczne zażycia preparatu

Każdy medykament może powodować określone działania niepożądane i takie samo działanie może mieć tabletka "dzień po". Możliwe skutki uboczne tabletki Escapelle to:

  • uczucie zmęczenia;
  • bóle głowy;
  • bóle brzucha;
  • opóźnione krwawienie miesiączkowe;
  • rozregulowanie cyklu miesiączkowego;
  • tkliwość piersi;
  • zawroty głowy;
  • biegunka;
  • wysypka lub świąd;
  • zaburzenia hormonalne;
  • obrzęki.

 

W związku z tym należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pojawienia się takich objawów jak zawroty głowy lub ból brzucha należy niezwłocznie odbyć konsultację lekarską.

Escapelle a przyjmowanie innych leków

Tabletka "dzień po" wchodzi w interakcje z innymi medykamentami. W związku z tym należy poinformować lekarza o zażywanych lekach, w tym także preparatach ogólnodostępnych bez recepty. Po takim wywiadzie będzie możliwe przepisanie skutecznego środka, a antykoncepcja awaryjna będzie bardziej bezpieczna dla pacjentki.

Na skuteczność leku oraz występowanie skutków ubocznych wpływ mają przyjmowane medykamenty, w tym:

  • leki ziołowe na bazie dziurawca zwyczajnego;
  • barbiturany i inne leki przeciwpadaczkowe;
  • leki stosowane przy wirusie HIV;
  • leki przeciwgrzybicze;
  • cyklosporyny.

Escapelle a ciąża

Preparat Escapelle nie może być stosowany w okresie ciąży, ponieważ może powodować zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Tabletka 'dzień po" zastosowana po upływie 3 dni od stosunku nie wpłynie na przerwanie ciąży. Działanie tabletki nie jest odnotowywane w sytuacji, gdy doszło już do zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się stosować preparatu Escapelle w trakcie ciąży. Może to mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu, a każdy organizm inaczej reaguje na przyjęcie leku.

Escapelle w okresie laktacji

Składniki leku Escapelle przedostają się do mleka matki w okresie laktacji. W związku z tym po zażyciu preparatu należy zachować szczególną ostrożność. Karmienie wciąż jest dozwolone, jednak karmiąca kobieta musi zachować minimum 8 godzin odstępu od momentu zażycia leku Escapelle do momentu rozpoczęcia karmienia dziecka.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się, w miarę możliwości, zrobienie przerwy w karmieniu. Nadmiar mleka można odciągać laktatorem i utylizować. Każdorazowo sposób postępowania warto skonsultować z lekarzem.

Recepta online - Escapelle

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i umówienia profesjonalnej konsultacji medycznej online. Dbamy o indywidualne podejście do pacjentek, a naszym priorytetem jest Wasze zdrowie, bezpieczeństwo i komfort psychiczny.

Konsultacja lekarska polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, a następnie wystawieniu e-recepty na zakup wybranego środka antykoncepcji awaryjnej.

Czas ma znaczenie

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w przypadku antykoncepcji awaryjnej czas ma znaczenie. W związku z tym na Wasze zgłoszenia reagujemy natychmiast, dzięki czemu zwiększacie szansę na skuteczne zapobiegnięcie ciąży.

Podczas umawiania konsultacji medycznej prosimy o podanie szczegółowych informacji o Waszym stanie zdrowia oraz historii chorób. Pozwoli to specjaliście na dokonanie prawidłowej diagnozy i wystawienie recepty przez internet na skuteczny i bezpieczny lek.

Wygodne rozwiązanie

Konsultacja online to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu unikniecie wizyt w stacjonarnym gabinecie lekarskim, które mogą powodować dyskomfort pacjentek. W trakcie konsultacji medycznej zachowujecie dużą anonimowość, ponieważ nasi specjaliści Was nie znają i nie są Waszymi lekarzami prowadzącymi.

Szybka i tania usługa konsultacji online sprawia, że nie powinniście z nią za długo zwlekać. Im szybciej się umówicie, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży.

Profesjonalizm

Na każdym etapie kontaktu z pacjentami stawiamy na profesjonalizm i wysoką jakość usług. Dzięki temu od lat dbamy o zadowolenie, zdrowie i komfort psychiczny naszych pacjentów. Pamiętajcie o tym, że antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana tylko w ostateczności.

Tabletka "dzień po" zawiera dużą dawkę hormonów, które docelowo mogą prowadzić do zaburzenia równowagi organizmu kobiety. Nasi specjaliści zadbają o Wasze bezpieczeństwo i to, by pomóc Wam w uniknięciu przypadkowej ciąży. E recepty z powodzeniem zrealizujecie w dowolnej aptece.

Zapraszamy do kontaktu w kryzysowych sytuacjach.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację