Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
EllaOne - Tabletka "dzień po" która jest preparatem stosowanym w ramach antykoncepcji awaryjnej. Wystawimy e-receptę w 15 min na EllaOne, którą z zrealizujesz w dowolnej aptece.

Tabletka dzień po - EllaOne

W aptekach stacjonarnych i internetowych można znaleźć tabletkę "dzień po" EllaOne, która jest preparatem stosowanym w ramach antykoncepcji awaryjnej. Ze względów bezpieczeństwa, tabletka dostępna jest tylko na receptę, którą można otrzymać w trakcie stacjonarnej wizyty u lekarza oraz w trakcie konsultacji telemedycznej i online. Sprawdźmy, czym jest EllaOne i jakie ma działanie.

Tabletka EllaOne - czym jest?

Preparat EllaOne to tzw. tabletka "dzień po", czyli popularna metoda antykoncepcji awaryjnej. Preparat stosuje się w sytuacjach nagłych, gdy doszło do zbliżenia bez zabezpieczenia lub też w momencie, gdy stosowane do tej pory środki antykoncepcji zawiodły lub mamy takie podejrzenia. Skuteczność preparatu utrzymuje się do 120 godzin od stosunku płciowego, dlatego należy zażyć go możliwie jak najszybciej. Wcześniejsze zastosowanie leku EllaOne zwiększa szanse na uniknięcie niechcianej ciąży.

EllaOne - skład

Główny składnik leku EllaOne to octan uliprystalu, a pojedyncza tabletka ma go aż 30 miligramów. Ponadto w składzie znajdują się takie składniki jak: powidon, magnez stearynian, kroskarmeloza sodowa oraz laktoza jednowodna. Przy szybkim zażyciu tabletki przed niepożądaną ciążą chroni przede wszystkim octan uliprystalu, który wpływa na uwolnienie komórki jajowej.

Jak dawkować preparat?

Skuteczność tabletki EllaOne gwarantuje spożycie jednej dawki preparatu w ciągu pierwszych 120 po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Oczywiście im szybciej przyjmie się tabletkę awaryjną EllaOne, tym większe szanse na zapobiegnięcie zajściu w ciążę. Zastosowanie tabletki awaryjnej możliwe jest w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, jednak nie powinno być traktowane jako jej zamiennik. Ta tabletka "dzień po" może być zażywana bez względu na dzień cyklu miesiączkowego.

Tabletka EllaOne kosztuje w granicach 90-120 złotych, a jej cena może się różnić ze względu na różną marżę narzucaną przed daną aptekę. Preparat ten dostępny jest na receptę i bez problemu można kupić go w każdej aptece.

Jeżeli w ciągu 3 godzin po przyjęciu tabletki "dzień po" wystąpią wymioty, to rekomenduje się zażyć tabletkę ponownie. W przeciwnym razie wpłynie to na niską skuteczność antykoncepcji awaryjnej. EllaOne to doustna antykoncepcja awaryjna, której zadaniem jest zapobieganie niechcianemu zajściu w ciążę.

Jak działa lek EllaOne?

Zawarty w składzie leku EllaOne octan uliprystalu wpływa na opóźnienie owulacji u pacjentki. Dochodzi do tego w ramach zmodyfikowanej aktywności progesteronu. W związku z tym tabletka awaryjna wstrzymuje uwalnianie komórki jajowej i powinna być stosowana w przypadkach nagłych. Ponadto preparat ogranicza możliwość zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.

W przypadku tabletek EllaOne ich skuteczność jest największa w ciągu pierwszych 24 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Wynosi ona wówczas nawet 98%.

Warto pamiętać o tym, że antykoncepcja awaryjna "dzień po" nie gwarantuje 100% pewności, że pacjentka nie zajdzie w ciążę. Daje jednak duże prawdopodobieństwo skutecznego przeciwdziałania ciąży, jednak wiele zależy czasu, który upłynął od stosunku płciowego bez zabezpieczenia do zażycia tabletki.

Test ciążowy po przyjęciu tabletki

Jeżeli po zastosowaniu tabletki "dzień po" pacjentka wciąż ma wątpliwości, rekomenduje się wówczas zrobienie testu ciążowego. Działanie to wskazane jest m.in. w sytuacji, gdy opóźnia się krwawienie miesiączkowe lub pojawiają się inne objawy, które mogą sugerować zajście w ciążę. Wśród nich mogą być m.in.: tkliwość piersi oraz nudności i wymioty.

Ile kosztuje tabletka EllaOne?

Tabletka "dzień po" EllaOne to jeden z dwóch tego typu preparatów dostępnych w Polsce na receptę. Aby ją zakupić, wystarczy podać farmaceucie kod e-recepty, który otrzymasz podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej lub w ramach zdalnej konsultacji medycznej, np. recepty online. Cena preparatu może wahać się w zależności od tego, w jakiej aptece zdecydujesz się na jej zakup. Obecnie w Polsce kupno tabletki EllaOne to koszt od 90 do nawet 120 złotych.

Zależy on przede wszystkim od tego, jak dużą marżę narzuconą ma dana sieć aptek lub apteka prywatna. Jest to jednak koszt, który warto ponieść, jeżeli zależy Ci na uniknięciu niechcianej ciąży i zachowaniu spokoju. Oczywiście środek może być przyjmowany tylko po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami i informacjami podanymi na ulotce przez producenta. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ponadto przyjęcie leku po wskazanym terminie, nie wykaże działania zapobiegawczego, a może powodować niepotrzebne działania w obrębie hormonów.

Koszt tabletki EllaOne jest wyższy od alternatywnego preparatu Escapelle. Za tamten środek w Polsce należy zapłacić od 35 do 60 złotych.

Lek na receptę

Jeszcze do 2017 roku lek EllaOne dostępny był w Polsce bez recepty. Aktualnie kupno tabletki EllaOne w aptece możliwe jest tylko po okazaniu ważnej recepty lub e recepty. Może ją wystawić lekarz dowolnej specjalności, dlatego z powodzeniem możecie skorzystać z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub też z konsultacji medycznej online, która dostępna jest na naszej stronie.

W trakcie konsultacji i usługi recepty online specjalista przeprowadzi z Wami wywiad i w przypadku uzasadnionych podstaw, wystawi e-receptę na zakup leku EllaOne. Każdorazowo przed przyjęciem tabletki niezbędny jest kontakt z lekarzem.

O ile w Polsce lek EllaOne dostępny jest na receptę, o tyle w większości Europy swobodnie można go kupić w dowolnym momencie. Wszystko zależy od prawodawstwa w danym państwie.

Lekarze powinni odpowiedzialnie i świadomie wypisywać e-recepty na tabletki "dzień po". Każdorazowo należy uwzględnić zdrowie i bezpieczeństwo pacjentki, a także względy etyczne. Niewłaściwie stosowane leki mogą powodować zagrożenie zdrowia pacjentki. Duża dawka hormonów może wprowadzić zamieszanie w organizmie kobiety i trzeba brać to pod uwagę.

Antykoncepcja awaryjna - co to?

Ten rodzaj antykoncepcji stosowany jest w sytuacjach, gdy wcześniej zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Ten rodzaj terapii określa się także kryzysową lub ratunkową. Polega ona na przyjęciu preparatów, które mają zapobiec nieplanowanej ciąży. Aby octan uliprystalu był skuteczny, tabletkę należy przyjąć w jak najkrótszym czasie od stosunku płciowego.

Preparaty doustne to jedna z metod antykoncepcji awaryjnej, a oprócz EllaOne na rynku dostępne są także tabletki Escapelle. Różnią się one składem, jednak ich działanie jest bardzo podobne.

Wskazania do zastosowania antykoncepcji awaryjnej

Doustne tabletki "dzień po" należy zażyć tylko w określonych przypadkach. Stanowią one skuteczną metodę antykoncepcji awaryjnej, jednak nie powinny być wykorzystywane niczym tabletki antykoncepcyjne i zażywane zawsze po odbyciu stosunku płciowego. Te preparaty mogą powodować także skutki uboczne, o których piszemy w dalszej części tekstu.

Antykoncepcję awaryjną powinno się stosować w takich sytuacjach jak:

  • zsunięcie się lub pęknięcie prezerwatywy w trakcie seksu;
  • nieprawidłowe stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub pominięcie dawki;
  • uzasadnione podejrzenia, że zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła;
  • w przypadkach nagłych po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia;
  • u ofiar napaści na tle seksualnym, w tym u ofiar gwałtu.

Tabletka "dzień po" jako wyjście awaryjne

Wykorzystanie tabletki "dzień po" powinno być traktowane jako wyjście awaryjne w sytuacjach nagłych i niespodziewanych. Ze względów etycznych preparaty nie powinny być traktowane jako bufor bezpieczeństwa w przypadku nieodpowiedzialnego seksu z przypadkowymi osobami. O ile z dużym prawdopodobieństwem tabletka zapobiegnie ciąży, to jednak nie będzie skutecznym środkiem przeciw chorobom przenoszonym drogą płciową. Choćby z tego względu warto zadbać o świadomy i odpowiedzialny seks, który będzie bezpieczny.

Preparaty tego typu powstały po to, aby zapewnić większe bezpieczeństwo parom, które zawiodła tradycyjna antykoncepcja, w tym przede wszystkim prezerwatywy. W trakcie stosunku może dojść do ich pęknięcia lub zsunięcia się z członka, co automatycznie zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Traktujcie preparaty "dzień po" jako wyjście ostateczne.

Przeciwwskazania do zastosowania preparatu EllaOne

Przyjęciu leku EllaOne zawsze powinna towarzyszyć konsultacja medyczna. O skuteczności preparatu decyduje nie tylko czas jego przyjęcia, ale także indywidualne predyspozycje pacjentki. Istnieją określone przeciwwskazania, w których antykoncepcja awaryjna nie powinna być stosowana.

Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • nadwrażliwość lub uczulenie na octan uliprystalu;
  • uczulenie na inne składniki preparatu;
  • ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
  • lek nie może być stosowany u dziewcząt przed dojrzewaniem;
  • astma oskrzelowa;
  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • nietolerancja laktozy;
  • podwyższone ryzyko ciąży pozamacicznej;

Decydując się na tabletkę EllaOne, warto zachować także szczególne środki ostrożności. W tym celu rekomenduje się bezpośredni kontakt z lekarzem oraz dokładną analizę swojego stanu zdrowia. Jeżeli zaistnieją określone powody, warto rozważyć zastosowanie innej metody antykoncepcji awaryjnej.

Środki ostrożności po zażyciu tabletki EllaOne

Poza przeciwwskazaniami do zażycia tabletek EllaOne warto zastanowić się także nad środkami ostrożności, które należy przedsięwziąć. W określonych sytuacjach antykoncepcję awaryjną w postaci EllaOne koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Do takich sytuacji należą:

  • opóźnienie lub nieregularność cyklu miesiączkowego;
  • występujące objawy ciąży, w tym m.in. nudności i zawroty głowy oraz tkliwość piersi;
  • choroby wątroby i astma;
  • przyjmowanie określonych leków;
  • poddanie się leczeniu zakażenia wirusem HIV;
  • nietolerancja wybranych cukrów;
  • zakażenie narządów płciowych;
  • wątpliwości co do stosowania tabletek "dzień po".

Możliwe skutki uboczne

Korzystanie z tabletek EllaOne, podobnie jak w przypadku każdych medykamentów, może powodować określone skutki uboczne w organizmie kobiety. Tabletka zawiera substancje hormonalne i jej stosowanie powinno być w pełni uzasadnione. Warto pamiętać o tym, że tabletka awaryjna nie powoduje przerwania ciąży i nie powinna być stosowana w zastępstwie środków wczesnoporonnych.

Do możliwych skutków ubocznych zażycia tabletki EllaOne zalicza się:

  • bóle brzucha;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • rozregulowanie kolejnego cyklu miesiączkowego;
  • nudności i wymioty;
  • zawroty głowy i ból;
  • problemu z układem pokarmowym i biegunkę;
  • zaburzenia hormonalne.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy od razu skontaktować się z lekarzem.

Czy EllaOne wchodzi w interakcje z innymi medykamentami?

Wybierając tabletkę EllaOne, należy mieć świadomość tego, że może ona wchodzić w niepożądane interakcje z innymi lekami. Przede wszystkim preparat ten nie może być stosowany równolegle z antykoncepcją awaryjną, w której skład wchodzi lewonorgestrel. Ponadto niektóre leki wpłyną na działanie EllaOne i jej skuteczność w zapobieganiu niepożądanej ciąży.

Skuteczność EllaOne może zmaleć w przypadku kobiet, które w ciągu miesiąca przed przyjęciem preparatu zażywały:

  • leki przeciw gruźlicy (np. ryfampicynę, ryfabutynę);
  • leki przeciwgrzybicze
  • leki antypadaczkowe;
  • leki na bazie ziela dziurawca.

 

Jeżeli w wywiadzie lekarz odkryje, że pacjentka zażywała wymienione wyżej preparaty, to powinien przepisać alternatywą antykoncepcję awaryjną.

EllaOne w ciąży

Kobiety w zdiagnozowanej ciąży powinny wystrzegać się przyjmowania tabletki EllaOne. Nie służy ona do przerywania ciąży i będzie nieskuteczna w sytuacji, gdy doszło do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. W związku z tym preparat traci swoją moc po upłynięciu pierwszych 5 dni od stosunku płciowego.

Stosowanie EllaOne w ciąży jest niewskazane, ponieważ preparat zawiera dużą dawkę hormonów, które mogą mieć niepożądane działanie na organizm. Skutki uboczna tabletki mogą negatywnie oddziaływać na rozwijający się płód. W przypadku wczesnego etapu ciąży i zażycia tabletki EllaOne po upływie 5 dni od stosunku płciowego lub w sytuacji gdy preparat nie zadziała, nie powinno to mieć negatywnego wpływu na rozwój dziecka.

Pamiętajcie o tym, że środek ten nie gwarantuje 100% zabezpieczenia przed zajściem w niechcianą ciążę.

EllaOne w okresie laktacji

Preparat EllaOne ma wpływ na organizm kobiety w okresie karmienia piersią. Po zażyciu tabletki rekomenduje się zaprzestanie karmienia piersią przez minimum 7 dni. Do tej pory nie odnotowano negatywnego wpływu preparatu na karmione dziecko, jednak ze względów profilaktycznych powinno się tego unikać. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko występowania skutków ubocznych.

W okresie laktacji nadmiar pokarmu powinien być odprowadzany laktatorem, a następnie utylizowany.

EllaOne a alkohol

Współczesne badania nie wskazują na jakiejkolwiek powiązanie skuteczności działania preparatu i spożywania alkoholu. W związku z tym nie ma zakazu łączenia leku EllaOne z napojami alkoholowymi. Ze względów bezpieczeństwa, warto jednak tego unikać.

Recepta online - EllaOne

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty konsultacji medycznej i usługi recepty online, dzięki której możesz uzyskać e-receptę na preparat EllaOne. Zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z nami, ponieważ czas zastosowania preparatu po odbyciu stosunku płciowego ma znaczenie. Doskonale o tym wiemy, dlatego działamy błyskawicznie. Zależy nam na bezpieczeństwie, zdrowiu i komforcie psychicznym naszych pacjentek. Recepta online to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu wystawienie e-recepty na zakup antykoncepcji awaryjnej jest szybkie. Wpływa to na skuteczność stosowania preparatu.

E-recepta na tabletkę dzień po EllaOne

W trakcie konsultacji medycznej specjalista przeprowadzi z Wami wywiad. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to zostanie wystawiona e recepta na zakup preparatu EllaOne, który rekomenduje się jak najszybciej zażyć. Podczas konsultacji niezbędne jest podanie dokładnych danych kontaktowych, a także historii chorób i ewentualnych uczuleń na poszczególne składniki leków. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko występowania skutków ubocznych po zastosowaniu EllaOne.

Najwyższa jakość świadczonych usług

Dbamy o to, by świadczyć usługi na najwyższym możliwym poziomie. Na każdym etapie jesteśmy zaufanym partnerem w zakresie dbania o zdrowie oraz wdrażania środków antykoncepcji awaryjnej, hormonalnej i przeprowadzania profesjonalnych konsultacji medycznych.

Cechuje nas bardzo szybka reakcja i dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb pacjentek. Jeżeli jesteście w nagłej sytuacji i obawiacie się, że stosowane przez Was środki antykoncepcji nie zadziałają, to rekomendujemy pilny kontakt z naszym specjalistą. Wystawimy e-receptę na zakup EllaOne lub Escpalle, którą z powodzeniem zrealizujecie w dowolnej aptece. To skuteczne i bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musicie udawać się do stacjonarnego lekarza, co czasem bywa krępujące.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i umówienia konsultacji medycznej online.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację