Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Lek Bromergon jest dość popularnym preparatem, którego głównym zadaniem jest zahamowanie wydzielania prolaktyny w organizmie. Specyfik ten przepisywany jest przez lekarza i powinien być stosowany wyłącznie według jego wskazówek.

 

Bromergon - co to jest?

Lek Bromergon dostępny jest na receptę, zatem musi być przepisany przez lekarza. W niektórych przypadkach może być refundowany. W aptece znajduje się tylko jedna postać leku - to tabletki 2,5 mg, które pakowane są po trzydzieści sztuk.

Substancją czynną w tym leku jest bromokryptyna w postaci mezylanu. Wpływa ona na zahamowanie wydzielania prolaktyny, czyli hormonu tworzonego w przysadce mózgowej.

Preparat może być stosowany wówczas, gdy u kobiety pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Substancja czynna pozwala przywrócić prawidłowy cykl menstruacyjny oraz łagodzi objawy zespołu policystycznych jajników. Wpływa dodatkowo na obniżenie stężenia hormonów u osób z akromegalią.

Leki tego typu mogą być także stosowane w przypadku choroby Parkinsona - zwalczają bowiem niedobory dopaminy oraz redukują spowolnienie ruchów i drżenie mięśni. Substancja czynna nie wpływa dodatkowo na stężenia innych hormonów, które powstają w przysadce mózgowej.

Bromergon - szczegółowy skład

W każdej tabletce leku znajduje się 2,5 mg bromokryptyny, która podawana jest w postaci mezylanu bromokryptyny.

Oprócz tego, w leku Bromergon znajduje się również butylohydroksyanizol, tragakanta, skrobia kukurydziana, laktoza, magnezu stearynian oraz żółcień chinolinowa.

Kiedy stosować lek Bromergon?

Preparat tego typu stosuje się zazwyczaj w celu zapobiegania fizjologicznej laktacji oraz przy hamowaniu poporodowej laktacji. Leczenie specyfikiem proponuje się również w przypadku dolegliwości związanych z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, chociaż z powodzeniem może być stosowany także w innych schorzeniach, na przykład chorobie Parkinsona.

Inne wskazania do przyjmowania tego leku, to między innymi gruczolaki przysadki wydzielające prolaktynę, połogowe zapalenie piersi, akromegalia oraz hiperprolaktynemia z impotencją u mężczyzn.

Warto jednak od razu zauważyć, że ze względów medycznych nie należy przyjmować tego leku w profilaktyce czy leczeniu poporodowego obrzęku piersi. Takie dolegliwości powinny być raczej rozwiązane w inny sposób - na przykład poprzez przyjmowanie odpowiednich leków przeciwbólowych czy robienie okładów.

Jak każdy lek, tak również ten może wywołać działania niepożądane. Istnieje również wiele przeciwwskazań, dla których hamowanie poporodowej laktacji tym specyfikiem może powodować działania niepożądane.

Kiedy nie stosować tego leku?

Leku Bromergon nie powinny przede wszystkim stosować osoby, które posiadają jakąkolwiek nadwrażliwość na składniki leku - na przykład alkaloidy sporyszu. Przeciwwskazaniem jest również pacjent z rzadkim występowaniem nadciśnienia tętniczego oraz rozmaite zaburzenia psychiczne.

Alkaloidy sporyszu mogą u niektórych pacjentów wywoływać działania niepożądane. Ciężkie zaburzenia psychiczne mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan osoby, która cierpi na tego typu dolegliwości.

Podobnie jest w przypadku chorób sercowo-naczyniowych - już samo nadciśnienie tętnicze jest przeciwwskazaniem do przyjmowania specyfiku, którego substancją czynną jest bromokryptyna.

Kobiety ciężarne, u których stwierdzono rzucawkę bądź stan przedrzucawkowy, również powinny unikać tego preparatu. Przeciwskazaniem jest także niekontrolowane nadciśnienie tętnicze - na przykład po urodzeniu dziecka lub w trakcie połogu.

Stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza preparat przyjmowany jest najczęściej w celu zahamowania laktacji ze względów medycznych.

Nie ma natomiast żadnych informacji na temat tego, czy przyjmowanie naturalnych alkaloidów sporyszu może być pomocne w zwalczaniu dolegliwości piersi bądź objawów napięcia przedmiesiączkowego.

Szczególną ostrożność w stosowaniu leku Bromergon należy zachować u osób, które stosują leki na ciśnienie tętnicze - na przykład leki zwężające naczynia krwionośne. Bromokryptyna, która jest substancją czynną opisywanego leku, nie powinna być przyjmowana jednocześnie z różnymi innymi składnikami leków.

Ostrożnie należy postępować na przykład przy jednoczesnym stosowaniu preparatu z innymi lekami, które są inhibtorami bądź substratami tego enzymu, tak jak azolowe leki przeciwgrzybicze czy inhibitory proteazy HIV.

Dotychczas nie zgromadzono danych, które potwierdzałyby skuteczność leku w zwalczaniu łagodnych dolegliwości piersi i symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Bromergon - ile razy na dobę?

Alkaloidy sporyszu to substancje, których przyjmowanie powinno być zawsze kontrolowane przez lekarza. Dotyczy to również wszystkich preparatów, które posiadają w swoim składzie tę substancję.

Lek należy przyjmować jedynie w oparciu o wytyczne lekarza. Specjalista zdecyduje bowiem o tym, jak powinna wyglądać cała terapia lekiem, na podstawie pogłębionego wywiadu z pacjentem.

Zazwyczaj zaczyna się ona od stosunkowo niskiej dawki; jeśli nie przyniesie to rezultatu, wówczas dawkę należy stopniowo zwiększać. Dobrze byłoby zatrzymać się przy podawaniu minimalnej dawki skutecznej.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 mg bromokryptyny. W celu dostosowania odpowiedniej dawki bromokryptyny, należy koniecznie konsultować z lekarzem swój stan zdrowia w czasie farmakoterapii.

W celu oczekiwanego zahamowania wydzielania prolaktyny, leczenie należy wdrożyć praktycznie od razu, przy czym warto jeszcze raz podkreślić, że robi się to zwiększając stopniowo dawkę dobową.

Lek stosowany może być zawsze jedynie pod kontrolą lekarza. Tabletki należy przyjmować tylko w czasie posiłku - trzeba je połknąć w całości i popić szklanką wody.

Istnieje możliwość przedzielenia tabletki na pół w celu otrzymania odpowiedniej dawki leku, nie wpłynie to w żaden sposób na przyswojenie tej substancji.

Bromergon - lek na hamowanie poporodowej laktacji

Kobiety, u których konieczne jest zatrzymanie laktacji, pierwszego dnia powinny przyjąć pół tabletki podczas rannego posiłku i pół w czasie kolacji. Leczenie należy kontynuować przez czternaście dni - w tym czasie zażywa się jedną tabletkę dwa razy dziennie.

W celu zahamowania fizjologicznej laktacji po porodzie lub zabiegu aborcji, stosowane leki przyjmuje się zaraz po zabiegu, ale nigdy przed ustabilizowaniem ważnych czynności życiowych. U niektórych pacjentów leczonych tym lekiem może dojść do wydzielania małej ilości pokarmu w ciągu pierwszych dni leczenia, ale dalsze stosowanie preparatu z pewnością je zatrzyma. W przypadku, gdy dojdzie do połogowego zapalenia piersi, należy z konieczności zastosować antybiotyk.  

Stosowanie Bromerganu w związku z zaburzeniami cyklu miesiączkowego

Przyjmowanie preparatu na zaburzenia miesiączkowania przyjmuje się od dawki pół tabletki dwa razy na dobę. Jeśli stan pacjentów leczonych tym lekiem się nie poprawia, wówczas należy podawać więcej substancji czynnej, stopniowo zwiększając jej dawkę. Leczenie powinno trwać do czasu normalizacji cyklu miesiączkowego lub przywrócenia owulacji.

Gruczolaki przysadki mózgowej wydzielające prolaktynę

Bromergon przyjmowany jako lek na gruczolaki przysadki mózgowej, które wydzielają prolaktynę, zazwyczaj stosuje się 3 razy na dobę w jednej dawce 1,25 mg. Zwiększa się ją stopniowo aż do momentu, w którym nastąpi zatrzymanie wydzielania tego hormonu do krwi - może to być nawet kilka tabletek dziennie, zatem dawka ta może być naprawdę wysoka.

Akromegalia

W przypadku leczenia akromegalii konieczne jest stosowanie na początek połowy tabletki, czyli 1,25 mg 3 razy na dobę, stopniowo zwiększając dawkę - nawet do 10 mg na dobę. Konkretna ilość przyjmowanych tabletek zależy przede wszystkim od zaleceń lekarza. Dalsze leczenie uzależnione jest także od reakcji pacjenta oraz ewentualnych działań niepożądanych.

Leczenie choroby Parkinsona

W leczeniu tej choroby należy przyjmować 1,25 mg tabletki na dobę przez pierwszy tydzień. Następnie stopniowo zwiększa się dawkę, aby ustalić minimum potrzebnego leku. Dobową dawkę zwiększa się zatem co tydzień o 1,25 mg, które przyjmuje się dwa lub trzy razy na dobę. Efekty z przyjmowania tego leku zazwyczaj pojawiają się od 6 do 8 tygodni po rozpoczęciu terapii.

Warto jeszcze zaznaczyć, że w przypadku pojawienia się skutków ubocznych, dawkę dobową należy zmniejszyć; jeśli natomiast działania niepożądane ustąpią, wówczas można znów dawkę zwiększyć, zachowując jednak przy tym szczególną ostrożność.

Szczególne grupy pacjentów

Niektórzy z pacjentów mogą mieć problemy z wątrobą, przez co wydalanie tego leku z organizmu staje się dużo wolniejsze. W trakcie leczenia tym preparatem może u nich dojść do wysokiego stężenia bromokryptyny w osoczu krwi.

Warto jeszcze wspomnieć o pacjentach przyjmujących lewodopę. Przyjmowanie tej substancji może bowiem powodować u niektórych zaburzenia poruszania. Przed wprowadzeniem leczenia Bromergonem, konieczne będzie zmniejszenie dawki lewodopy.

W niektórych przypadkach możliwe będzie całkowita rezygnacja z lewodopy właśnie na rzecz leku Bromergon - oczywiście jedynie wówczas, gdy efekty tej terapii będą zadowalające.

Postępowanie po przedawkowaniu

W wielu wymienionych przypadkach leczenia tabletki przyjmuje się 3 razy na dobę po 1,25 mg. Jeszcze raz należy podkreślić, ze nie należy samodzielnie modyfikować dawki przyjmowanego leku.

Przedawkowanie leku Bromergon może prowadzić do różnych dolegliwości. Najczęściej są to zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, senność, letarg, omamy, a także objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty i nudności.

W przypadku wzięcia zbyt dużej ilości leku niezbędna będzie wizyta u lekarza. Pacjentom zazwyczaj podaje się węgiel aktywowany, a w niektórych przypadkach konieczne będzie również płukanie żołądka.

Ostre zatrucie to konieczność leczenia objawowego, które na pewno szczegółowo zaplanuje specjalista. W każdej takiej sytuacji należy koniecznie zwrócić się do lekarza.

Niebezpieczne może być w niektórych przypadkach nawet wzięcie niewielkiej dawki ponad tę zleconą przez kierującego leczeniem. Preparat Bromergon należy przyjmować zawsze ostrożnie i jedynie według ścisłych zaleceń specjalisty.

Bromergon - możliwe działania niepożądane

Nawet przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniem lekarza - na przykład 3 razy na dobę po 1,25 mg, może przynieść skutki uboczne. Zanim jakaś osoba zdecyduje się na tego typu terapię, należy bezwzględnie poinformować pacjenta o tym, jakie ryzyko może wiązać się z przyjmowaniem leku.

Jako skutki boczne najczęściej wymienia się bóle głowy, nudności, wymioty, zaparcia oraz przekrwienie błony śluzowej nosa.

Wśród niezbyt często wymienianych działań niepożądanych po zastosowaniu omawianego leku znaleźć można pobudzenie psychomotoryczne, suchość w jamie ustnej, skurcze mięśni, dyslinezję, niedociśnienie ortostatyczne, zaburzenia kontroli impulsów, alergiczne zapalenie skóry, a nawet utratę włosów.

Na podstawie doświadczeń klinicznych wykazano, że rzadko u pacjentów pojawiały się takie dolegliwości, jak ciężkie zaburzenia psychiczne, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, parestezje, wtórne zaburzenia pola widzenia, tachykardia, bradykardia, zaburzenia rytmu serca, krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, zaciskające zapalenie osierdzia, zwłóknienie opłucnej, zapalenie opłucnej, duszność oraz obrzęki obwodowe. 

Jako bardzo rzadko występujące zaburzenia w czasie przyjmowania leku Bromergon, wylicza się nagłe zasypianie, zwłóknienie zastawek serca, bladość palców dłoni i stóp, a także zespół przypominający stan neuroleptyczny, który pojawia się w wyniku gwałtownego przerwania stosowania bromokryptyny.

Pojawienie się którego z działań niepożądanych jest wyraźnym sygnałem do tego, by natychmiast zgłosić się do lekarza. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie dolegliwości, jak przekrwienie błony śluzowej nosa, zaburzenia kontroli impulsów, utrudnione oddychanie, bóle pleców, obrzęk nóg.

Groźne są również bóle w klatce piersiowej, gdyż mogą one być spowodowane przez nadciśnienie tętnicze bądź zwłóknienie opłucnej, a nawet zaciskające zapalenie osierdzia. Obrzęki obwodowe także dają podobne objawy, zatem wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością.

W przypadku stosowania leku Bromergon mogą pojawić się także inne, dość nietypowe objawy. Szczególną ostrożność należy zwrócić na szczególne zachowania, na przykład uprawianie hazardu mimo poważnych konsekwencji takiego działania, nasilenie zachowań seksualnych bądź ich całkowita zmiana, napady zakupoholizmu oraz nieopanowanie w jedzeniu.

Lek Bromergon a alkohol

Przyjmowanie jakichkolwiek leków razem z alkoholem może mieć poważne skutki dla zdrowia i życia pacjenta.

W przypadku leku Bromergon, alkohol może znacząco wpłynąć na wystąpienie skutków ubocznych i sprawić, że będą one dużo bardziej dokuczliwe. Poza tym łączenie alkoholu z opisywanym preparatem może zmniejszać tolerancję bromokryptyny.

Bromergon w ciąży

Opisywany lek często stosuje się po to, by unormować cykl owulacyjny. Wspomaga on zajście w ciąże poprzez zahamowanie wydzielania prolaktyny i w konsekwencji osłabienia czynności lutealnej.

Po tym, jak dojdzie do udanego zapłodnienia, należy przerwać podawanie bromokryptyny. Przedłużenie terapii nie ma jednak negatywnego wpływu na przebieg ciąży oraz stan płodu, zatem jeśli jest taka konieczność, to można kontynuować terapię.

Nie stwierdzono zwiększonej liczby poronień ani żadnych skutków ubocznych, jednak o tym, czy należy dalej podawać Bromergon, może zdecydować jedynie lekarz.

W przypadku kobiet ciężarnych, które przyjmowały lek z uwagi na gruczolaki przysadki, konieczne będzie monitorowanie ciąży po odstawieniu preparatu. Jeżeli to spowoduje zwiększenie stężenia prolaktyny, wówczas może dojść do powiększenia gruczolaków i pojawienia się innych skutków ubocznych.

W przypadkach zaburzenia pola widzenia lub gdy pojawi się nadciśnienie tętnicze, wówczas konieczne będzie ponowne podawanie bromokryptyny; w skrajnych przypadkach wprowadza się nawet leczenie operacyjne.

Bromergon a karmienie piersią

Karmienie piersią w czasie przyjmowania leku Bromergon jest po prostu niemożliwe, gdyż lek stosowany jest do zapobiegania poporodowej laktacji ze względów medycznych. Zahamowanie wydzielania pokarmu kobiecego nie pozwala zatem na karmienie piersią.

Porada online

Stosowany zazwyczaj w celu zatrzymania poporodowej laktacji ze względów medycznych Bromergon dostępny jest jedynie na receptę. Ponieważ lek ten może przynieść różnego rodzaju działania niepożądane, jak zaburzenia widzenia czy pobudzenie psychomotoryczne, konieczna jest nieustanna kontrola lekarza.

Wizyta u specjalisty nie zawsze jest jednak możliwa. W celu poprawy stanu klinicznego warto skorzystać z proponowanego przez nas rozwiązania, czyli wizyty online.

Tego typu porady internetowe prowadzone są przez ekspertów. Nasi specjaliści posiadają nie tylko ogromne doświadczenie, ale również nabytą przez lata wiedzę. Z pewnością będą zatem w stanie pomóc każdemu w uporaniu się z różnego rodzaju dolegliwościami.

Wizyta tego typu zawsze przebiega w miłej atmosferze. Lekarz nie tylko przeprowadzi pogłębiony wywiad z pacjentem, ale również zaproponuje najbardziej efektywną metodę leczenia.

Recepta online

Podczas internetowej wizyty u specjalisty lekarz może również wystawić receptę online. Taki dokument uprawnia do wykupienia niezbędnych leków. Niektóre preparaty są częściowo lub w całości refundowane, co pozwala pacjentowi na sporą oszczędność. Warto jednak pamiętać, że przepisane leki należy przyjmować jedynie według ścisłych wytycznych lekarza specjalisty. Nie powinno się samemu zmieniać dawki czy częstotliwości przyjmowania leków, gdyż może to prowadzić do poważnych skutków ubocznych, a nawet zagrożenia zdrowia i życia!

Korzystanie z naszej oferty to ogromne udogodnienie dla każdego, kto nie jest w stanie z rozmaitych względów udać się na wizytę stacjonarnie. Zachęcamy do skorzystania z tak dobrego rozwiązania, które dodatkowo z pewnością pomoże wyleczyć nękające pacjenta dolegliwości.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację