Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest przedwczesny wytrysk?

W klasyfikacji medycznej zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk to dysfunkcja seksualna. Przede wszystkim polega ona na szybkiej (przedwczesnej) ejakulacji, do której wystarczy tylko minimalna stymulacja. W przebiegu choroby pacjent nie panuje nad ejakulacją i nie ma zdolności do jej opóźnienia, co wpływa negatywnie na jakość stosunku seksualnego i satysfakcję z niego. Schorzenie jest sporym dyskomfortem zarówno dla mężczyzny, jak i jego partnerki seksualnej. Niemożność opóźnienia wytrysku sprawia, że zbliżenie trwa zbyt krótko, by móc się nim cieszyć.

Rodzaje przedwczesnego wtrysku

Medycyna wyróżnia kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku. Jeżeli towarzyszy on mężczyźnie od początku jego inicjacji seksualnej, to wówczas schorzenie klasyfikowane jest jako przedwczesny wytrysk pierwotny. W jego przebiegu pacjent ma ejakulację jeszcze przed stosunkiem lub w ciągu pierwszej minuty od jego rozpoczęcia.

Gdy schorzenie jest nabyte, to mówimy, że jest to przedwczesny wytrysk wtórny. Diagnozuje się go wtedy, gdy można zauważalnie dostrzec różnicę w możliwej długości stosunku u mężczyzny, w porównaniu z tym, jak wyglądało to na wcześniejszych etapach jego aktywności seksualnej.

Ponadto wyróżnia się następujące kategorie schorzenia:

  • zbyt przedwczesny wytrysk nasienia, który pojawia się jeszcze przed grą wstępną lub na samym jej początku;
  • przedwczesny wytrysk pojawiający się w momencie wprowadzenia członka do pochwy po rozpoczęciu penetracji lub przed rozpoczęciem stosunku;
  • zbyt wczesny wytrysk nasienia, który pojawia się już po kilku ruchach po rozpoczęciu stosunku, dlatego zbliżenie nie daje satysfakcji żadnej ze stron.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Podłoże somatyczne

Współczesna medycyna wciąż nie wskazała na konkretne przyczyny występowania przedwczesnego wytrysku, a wszystko dlatego, że może być wywoływany przez wiele zróżnicowanych czynników. Bardzo często ma on podłoże somatyczne, gdy zaburzona zdolność opóźniania wytrysku jest następstwem przebycia przez pacjenta innych chorób. Podstawowe choroby mogące powodować przedwczesny wytrysk to: cukrzyca, zaburzenia erekcji, nadczynność tarczycy, choroby układu moczowo-płciowego (np. zapalenie cewki moczowej), udar mózgu, zapalenie prostaty lub przerost prostaty. Przedwczesny wytrysk może być także następstwem schorzeń neurologicznych. Czynniki somatyczne są najczęściej diagnozowane u pacjentów.

Podłoże psychiczne

Stosunkowo często do szybkiej ejakulacji może dochodzić przez czynniki psychogenne. W tej grupie wymienia się przede wszystkim: zaburzenia nastroju, nerwicę i depresję. Kolejne przyczyny psychogenne to: nieregularne współżycie, małe doświadczenie seksualne, czy też traumatyczne doświadczenia seksualne z przeszłości. One wszystkie mogą wpływać na zwiększoną niepewność partnera, wzrost jego zdenerwowania i nieudane opóźnienie wytrysku. Docelowo uniemożliwia to osiągnięcie satysfakcji seksualnej poprzez przedwczesny wytrysk. Przyczyny mogą leżeć także w nadmiernym stresie mężczyzny lub być wywoływane przez zaburzenia relacji partnerskich. Podłoże psychogenne to także: zaburzenia nerwicowe i zaburzenia lękowe, które wymagają w leczeniu konsultacji ze specjalistą.

Charakter sytuacyjny

Z medycznego punktu widzenia wczesna ejakulacja może mieć także sytuacyjny charakter. Oznacza to, że przedwczesny wytrysk pojawia się nagle u mężczyzn, którzy wcześniej nie mieli takich problemów. Wpływ na to może mieć stres, a także stosunek seksualny z kimś, komu chcemy zaimponować. Wówczas bardzo szybko narasta podniecenie i trudno będzie przedłużyć stosunek. Jeżeli taka sytuacja zdarza się sporadycznie i jest uzasadniona w ten sposób, to nie powinna budzić naszego niepokoju i nie będzie miała większego wpływu dla naszego życia seksualnego. Lekarze zwracają także uwagę na predyspozycje genetyczne poszczególnych pacjentów do tego, by w ich przypadku przedwczesny wytrysk występował z większą częstotliwością.

Jak radzić sobie z przedwczesnym wytryskiem?

Istnieje kilka sposobów na opóźnienie wytrysku. Odwlekanie ejakulacji w czasie możliwe jest dzięki masażowi z tyłu lewego uda. W ten sposób masuje się nerw kulszowy, który zlokalizowany jest w odległości około czterech palców od zgięcia kolanowego. Masowanie tego miejsca przez czas nieprzekraczający pięciu minut może korzystnie wpłynąć na przedłużenie stosunku.

Jeżeli chcesz opóźnić wytrysk, to w trakcie stosunku można wycofać penisa z pochwy w momencie, gdy zbliża się ejakulacja. W tym celu wystarczy unieść biodra i wycofać penisa, a następnie w takiej pozycji pozostać w bezruchu przez minimum kilkanaście sekund. Oddychanie przeponą w takiej sytuacji i jednocześnie zaciskane mięśnie dna miednicy sprawią, że wystąpienia ejakulacji będą opóźnione. Ponadto w trakcie stosunku można uciskać miejsce między kroczem a odbytem przez kilka minut. To proste i skuteczne metody.

Powolne ruchy wydłużają stosunek

Warto pamiętać również o tym, że powolne i łagodne ruchy w trakcie stosunku płciowego mogą korzystnie wpłynąć na prawidłowy czas wytrysku i znacznie wydłużyć zbliżenie. To niezwykle przydatne w przypadku zaburzeń erekcji, ponieważ w ten sposób można korzystnie wpłynąć na satysfakcję obojga partnerów z odbytego zbliżenia. Jeżeli czujemy, że wytrysk zbliża się zbyt szybko, to należy zaprzestać wykonywania ruchów i nieco wydłużyć stosunek. To sprawdzone metody, dzięki którym można walczyć z przedwczesnym wytryskiem nasienia bez wprowadzania farmakologii. Czasami jednak będzie ona niezbędna.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przedwczesny wytrysk - leczenie

leczeniu przedwczesnego wytrysku bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza. To ona pozwala na rozpoznanie problemu i wdrożenie właściwego leczenia, dzięki któremu zdolność pacjenta do opóźniania ejakulacji się zwiększy, a jego życie seksualne będzie bardziej satysfakcjonujące. Warto pamiętać o tym, że ta zmiana wpłynie korzystnie na obojga partnerów. Lekarz prowadzący powinien przeprowadzić wywiad lekarski, a następnie specjalistyczne badania, jeżeli wymaga tego sytuacja. Na samym początku warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli to nie pomoże, to dobrym wyborem będzie skorzystanie z usług seksuologa lub umówienie się na konsultację zdalną, np. w formie recepty online. To lekarz decyduje o tym, jak leczyć przedwczesny wytrysk i czy zastosować w danym przypadku leczenie farmakologiczne. Z reguły na początku wprowadza się techniki opóźniające wytrysk. Jeżeli to nie pomoże, to wdraża się terapię lekową.

Leczenie doustne

W leczeniu przedwczesnego wytrysku i innych zaburzeń erekcji stosowana jest farmakoterapia doustna. Pacjentowi przepisuje się lek, w tym m.in. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI. Ich podawanie musi być każdorazowo konsultowane z lekarzem i prowadzone pod jego opieką, ponieważ to leki przeciwdepresyjne. Zbyt długie ich stosowanie może prowadzić do uzależnienia się, dlatego warto być w kontakcie ze swoim lekarzem. Leki przeciwdepresyjne należą do jednej z metod leczenia przedwczesnego wytrysku, ponieważ wśród ich działań ubocznych jest jego opóźnienie.

Do popularnych preparatów stosowanych w tym zakresie zaliczane są:

  • sertralina;
  • paroksetyna;
  • fluoksetyna.

Inne medykamenty

Istnieją określone przypadki, w których lekarz może zdecydować o wdrożeniu do leczenia inhibitorów 5-fosfodiesterazy. Dzieje się tak wtedy, gdy za przedwczesny wytrysk odpowiadają zaburzenia erekcji. Wówczas rekomenduje się takie leki jak:

  • tadalafil;
  • slidenafil;
  • wardenafil.

Do innych medykamentów wykorzystywanych w leczeniu przedwczesnego wytrysku zalicza się:

  • tramabol;
  • dapoksetyna.

Leczenie miejscowe

Alternatywą do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i leczenia doustnego, jest farmakoterapia miejscowa. W tym celu stosuje się przede wszystkim leki miejscowo znieczulające, w tym żele, kremy i spraye. Są to likodaina i likodaina z prylokainą. Leki te wpływają korzystnie na obniżenie odczuwania bodźców dotykowych na prąciu, co sprawia, że masz wytrysk z pewnym opóźnieniem.

Techniki behawioralne w leczeniu

W ramach leczenia przedwczesnego wytrysku stosuje się także psychoterapię i techniki behawioralne. Bardzo często są to spotkania dla par, które mają problemy emocjonalne i nie potrafią o tym rozmawiać. Możliwe, że szybki wytrysk jest następstwem problemów międzyludzkich, dlatego takie techniki mogą przynieść znakomite rezultaty.

Do czego może doprowadzić nieleczony przedwczesny wytrysk nasienia?

Mężczyźni zmagający się z przedwczesnym wytryskiem nasienia są narażeni na dodatkowe konsekwencje i skutki, jeżeli zaniechają leczenia. Przede wszystkim zalicza się do nich takie konsekwencje jak:

  • nadmierny stres;
  • narastająca depresja;
  • wewnętrzny niepokój;
  • brak satysfakcjonującego współżycia i rozpad związku;
  • obniżona samoocena;
  • spadek libido;
  • rozczarowanie i frustracja;
  • problemy w związku;
  • wtórne zaburzenia wzwodu;
  • poczucie braku kontroli nad swoim ciałem, w tym nad wytryskiem.

Jeżeli w porę nie zareagujemy i nie opanujemy tego problemu, to z czasem może on przysporzyć nam wielu przykrych chwil. Postępująca depresja może być bardzo groźną chorobą, dlatego nie warto tego bagatelizować. Jeżeli nasz partner ma problemy z przedwczesnym wytryskiem, to warto wspierać go w udaniu się do lekarza i okazać mu zrozumienie. Wspólnie można poradzić sobie z tym problemem, a jego zaniechanie może mieć przykre skutki. Osoba z przedwczesnym wytryskiem potrzebuje wsparcia, ponieważ sam temat jest bardzo delikatny i wrażliwy, a dla niektórych mężczyzn nawet bardzo wstydliwy.

Przedwczesny wytrysk nasienia a recepta online

Na szczęście z przedwczesnym wytryskiem nasienia można sobie poradzić, a współczesna medycyna daje ku temu wiele możliwości. Przede wszystkim pacjenci powinni przełamać wstępną blokadę, jaką jest wizyta u lekarza z takim problemem. Z pewnością wpłynie to korzystnie na ich pewność siebie oraz satysfakcję z życia seksualnego. Zapraszamy do skorzystania z usługi recepty online, gdzie w ramach zdalnej konsultacji medycznej specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, a w razie konieczności wystawi e-receptę na zakup odpowiedniego preparatu.

Dlaczego recepta online to skuteczne rozwiązanie?

Atutów recepty online jest wiele. Przede wszystkim, realizując receptę online, nie trzeba udawać się do stacjonarnej przychodni i tracić czasu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony. Ponadto dla wielu osób problem przedwczesnego wytrysku może być wstydliwy, a podczas recepty online informuje się o nim obcą osobę. To dużo wygodniejsze, niż poruszanie tego tematu z lekarzem pierwszego kontaktu.

E-recepta w trakcie konsultacji

Podczas konsultacji medycznej specjalista może wystawić e-receptę na zakup wskazanych medykamentów, a także wskazać ich stosowanie. W związku z tym bardzo ważne jest, by zapisując się na usługę recepty online podać w formularzu wszystkie niezbędne informacje o swoich objawach oraz lekach, które przyjmowane były do tej pory. Ułatwi to podjęcie decyzji lekarzowi, co do zasadności wystawienia erecepty. W przypadku kontynuacji leczenia przedwczesnego wytrysku e-recepta powinna być formalnością. Jeżeli w trakcie zażywania leku zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy lub brak będzie wyraźnej poprawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W takich sytuacjach niezbędna może być zmiana metody leczenia. Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego bezwzględnie należy stosować się do wskazań lekarza. Wdrożenie leczenia może przynieść efekty już po kilku dniach, co wpłynie korzystnie na jakość i zadowolenie z życia mężczyzny oraz jego partnerki.