Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wzwód - co to?

Zanim skupimy się na zaburzeniach erekcji, warto opisać, czym według medycyny jest prawidłowy wzwód. Mianem tym określa się zdolność mężczyzn do osiągnięcia sztywności penisa, a następnie utrzymania wzwodu. Dzięki temu możliwe jest odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Za osiągnięcie i utrzymanie wzwodu odpowiadają ciała jamiste, które znajdują się w penisie. W trakcie wzwodu do ciał jamistych prącia następuje napływ krwi. Dzięki temu penis sztywnieje i mężczyzna nie ma problemu z utrzymaniem wzwodu w trakcie stosunku seksualnego. Wzwód w nomenklaturze medycznej nazywa się erekcją.

Czy problemy z erekcją są częste?

Szacuje się, że w Polsce zaburzenia erekcji może mieć nawet 1,5 miliona mężczyzn. Ich liczba znacznie wzrasta po ukończeniu 50. roku życia, gdy poziom testosteronu w organizmie spada w sposób naturalny. Wówczas powszechnieją zaburzenia wzwodu i w niektórych przypadkach niezbędne jest wdrożenie leczenia zaburzeń erekcji.

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzeniami erekcji nazywa się wszystkie problemy związane z doprowadzeniem do wystąpienia i utrzymania wzwodu, które mogą być przeszkodą do odbycia stosunku płciowego. W związku z tym wśród zaburzeń wymienia się m.in.:

  • problemy z doprowadzeniem do wzwodu;
  • problemy z utrzymaniem wzwodu w trakcie stosunku seksualnego;
  • brak określonych reakcji na działania takie jak stymulacja seksualna;
  • przedwczesny wytrysk.

Dla wielu mężczyzn zaburzenia erekcji są bardzo wstydliwym tematem. Obecnie to dość powszechne schorzenie, które można leczyć, aby przedłużyć swoją sprawność seksualną. Wpłynie to korzystnie na jakość związku i zadowolenie partnerów seksualnych, ponieważ doprowadzi do utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

Jakie mogą być przyczyny zaburzenia wzwodu?

Głównym powodem występowania zaburzeń erekcji jest ograniczony przepływ krwi do ciał jamistych w penisie. Inną z przyczyn zaburzeń erekcji mogą być także problemy z nerwami, które odpowiedzialne są za kontrolowanie erekcji. Problemy z erekcją mogą mieć także podłoże biologiczne i często są następstwem problemów zdrowotnych lub chorób, które przebyli mężczyźni w przeszłości.

Choroby zwiększające ryzyko zaburzeń erekcji

Większość przypadków zaburzeń erekcji bierze się z problemów z krążeniem krwi, które docelowo ograniczają napływ krwi do ciał jamistych penisa. Wśród chorób zwiększających ryzyko występowania zaburzenia erekcji wskazuje się:

  • nadciśnienie tętnicze lub występowanie objawowego niedociśnienia tętniczego krwi;
  • inne choroby układu krążenia;
  • zaburzenia hormonalne, np. wywołane lekami;
  • choroby tarczycy;
  • choroby sercowo-naczyniowe;
  • otyłość;
  • cukrzyca;
  • miażdżyca naczyń krwionośnych;
  • uzależnienie nikotynowe;
  • problemy z kręgosłupem, w tym uszkodzenie rdzenia kręgowego;
  • przerost prostaty.

Skorzystaj z recepty online

W przypadku problemów z erekcją warto skorzystać z konsultacji medycznej online, podczas której możliwe będzie wystawienie e-recepty online i zrealizowanie jej w dowolnej aptece. Informacje o wielkości opakowań musza znajdować się na dokumencie, dlatego farmaceuta nie będzie miał problemów z wydaniem produktu leczniczego. Jego zażywanie powinno być przeprowadzone w sposób odpowiedzialny i z dbałością o bezpieczeństwo pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leki wpływające na problemy z erekcją

Problemy z erekcją mogą być spowodowane zażywaniem niektórych leków. Wśród przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się m.in. medykamenty brane przy chorobach sercowo-naczyniowych. Według szacunków nawet 25% wszystkich zaburzeń erekcji może być wywołanych przez leki. Ryzyko występowania problemów wzrasta w przypadku osób, które biorą leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz leki na nadciśnienie.

Jeżeli zauważycie u siebie lub u swojego partnera problemy z erekcją, to warto zweryfikować leki, które zażywa. Zaburzenia wzwodu mogą być jednym z działań ubocznych preparatu, dlatego wszelkie niepokojące objawy warto zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Co jeszcze może wpływać na występowanie zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane nie tylko chorobami, spadkiem testosteronu oraz zażywaniem leków. Popularne przyczyny problemów to także: siedzący tryb życia mężczyzny, przewlekły stres, poczucie wstydu, problemy z utrzymaniem uwagi i koncentracji oraz bezsenność. Występowanie kilku czynników zwiększa ryzyko występowania problemów.

Zaburzenia erekcji mogą być powiązane ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami w budowie poszczególnych narządów w organizmie. Warto wziąć to pod uwagę w diagnostyce zaburzeń erekcji. Jak sprawdzić, czy coś nie powoduje zaburzeń erekcji? Najlepiej skonsultować się z lekarzem i udać się na specjalistyczne badania.

Jakie objawy wiążą się z zaburzeniami erekcji?

Objawy problemów z erekcją to przede wszystkim niemożność utrzymania sztywności penisa podczas stosunku płciowego lub podczas podniecenia seksualnego. Brak erekcji wiąże się z niezdolnością uzyskania wzwodu i satysfakcjonującego stosunku płciowego. Jednym z objawów problemów z erekcją może być niepełny wzwód.

Niepełny wzwód - co to?

To stan, w którym prącie jest miękkie i zwiotczałe podczas wzwodu. Penis jest powiększony, jednak niewystarczająco sztywny, przez co aktywność seksualna jest znacznie ograniczona. To jedno z zaburzeń erekcji, które negatywnie wpływa na pożycie partnerów i może doprowadzać do sytuacji konfliktowych. W przypadku nawracającego problemu z utrzymaniem wzwodu należy skontaktować się z lekarzem. Sporadyczny brak erekcji nie powinien budzić większego niepokoju, ponieważ zdarza się u większości mężczyzn i jest uzależniony od wielu czynników.

Zbyt wczesny wytrysk

Problemem związanym z erekcją jest także przedwczesny wytrysk, który uniemożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Do przedwczesnego wytrysku dochodzi w sytuacji, gdy w trakcie stosunku mężczyzna dochodzi przedwcześnie i następuje wytrysk nasienia. Wpływa to nie tylko na skrócenie czasu stosunku, ale także powoduje dyskomfort partnerów i zmniejsza przyjemność doznań seksualnych. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka niechcianej ciąży.

Kiedy zdecydować się na leczenie?

Warto zastanowić się nad tym, kiedy mężczyzna powinien zdecydować się na leczenie zaburzeń erekcji. Pojedyncze problemy z zaburzeniami wzwodu powinny zapalić lampkę ostrzegawczą, jednak nie powinny być powodem udania się do specjalisty. Jeżeli jednak zaburzenia będą powracać i we własnym zakresie nie da się wyeliminować przyczyny problemów, np. poprzez odpoczynek i redukcje stresu, to niezbędne jest udanie się do specjalisty. Po przeprowadzeniu badania możliwe będzie wskazanie na potencjalną przyczynę zaburzeń i wdrożenie leczenia zaburzeń erekcji.

Metody leczenia zaburzeń erekcji

Współczesna medycyna wyróżnia kilka metod walki z zaburzeniami erekcji. Wybór konkretnej z nich powinien być poprzedzony badaniami, dzięki którym wskaże się na przyczynę występowania problemu, a następnie go wyeliminuje. Badanie polega na dokładnym wywiadzie lekarskim i analizie stanu psychospołecznego pacjenta. Ponadto przeprowadza się badania dodatkowe i fizykalne, w tym m.in. oznaczenie stężenia glukozy, testosteronu lub HbA1c. W leczeniu zaburzeń erekcji wyróżniamy następujące metody.

Leczenie poprzez zmianę nawyków

Wśród przyczyn występowania problemów z erekcją wymienia się m.in. otyłość, złą dietę oraz uzależnienia. Pierwszym krokiem w leczeniu zaburzeń erekcji powinna być zmiana codziennych nawyków. W wielu przypadkach będzie to wystarczające i nie będzie potrzeby wprowadzenia leczenia farmakologicznego w terapii.

Zmiana codziennych nawyków powinna wiązać się przede wszystkim z:

  • postawieniem na regularne ćwiczenia fizyczne;
  • rzuceniu uzależnień, w tym przede wszystkim papierosów;
  • zmianą diety na zdrowszą i bardziej wartościową.

Ponadto warto zażywać prozdrowotne suplementy diety. Jeżeli zmiany te nie przyniosą oczekiwanej poprawy, to należy wprowadzić leczenie zaburzeń erekcji w oparciu o produkty lecznicze. Leki na problemy z erekcją przepisywane są przez lekarza i każdorazowo ich zażywanie powinno być z nim skonsultowane.

Leczenie farmakologiczne

Jeżeli zmiana codziennych nawyków nie przyniesie rezultatów, to niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. W ramach terapii wykorzystuje się przede wszystkim inhibatory fosfodiestrazy typu 5 (zwane w skrócie: PDE5i). Medykamenty te dostępne są w formie tabletek. Ich działanie polega na rozluźnieniu ciał jamistych oraz mięśni naczyń prącia, co umożliwia wzrost liczby czerwonych krwinek i przyspiesza obieg krwi w organizmie. Efekty można zauważyć poprzez jednoczesne stosowanie wybranego leku oraz zastosowanie stymulacji seksualnej, która doprowadzi do wzwodu.

Leki PDE5I na problemy z erekcją

Wśród leków PDE5i stosowanych przy problemach z utrzymaniem wzwodu, wymienia się:

  • syldenafil (Viagra);
  • vardenafil;
  • avanafil;
  • tadalafil (Cialis).

Ich skuteczność jest bardzo podobna, jednak każdy z tych leków różni się sposobem dawkowania.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przedwczesny wytrysk - leczenie

Jednym z męskich problemów jest zbyt wczesny wytrysk. Na szczęście da się go leczyć. W zależności od przyczyn występowania tego zjawiska wdraża się psychoterapię, leczenie farmakologiczne lub leczenie chirurgiczne. Jeżeli dolega Ci zbyt wczesny wytrysk, leczenie nie powinno być problematyczne i możliwe jest szybkie pozbycie się tego dyskomfortu. Wpłynie to bardzo korzystnie na zadowolenie partnerów seksualnych ze stosunku oraz na jego jakość.

Leczenie zaburzeń erekcji - możliwe skutki uboczne

Przyjmowanie leków na zaburzenia erekcji może wiązać się z ryzykiem występowania efektów ubocznych. Wśród nich wymieniane są m.in.:

  • zaburzenia widzenia;
  • niestrawność;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • bóle pleców i głowy.

Jeżeli zauważycie u siebie lub u swojego partnera problemy z erekcją, to warto zweryfikować leki, które zażywa. Zaburzenia wzwodu mogą być jednym z działań ubocznych preparatu, dlatego wszelkie niepokojące objawy warto zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Syldenafil – charakterystyka

Z wymienionych wcześniej medykamentów na polskim rynku najdłużej jest syldenafil. W związku z tym najdokładniej badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu. Stosowanie syldenafilu może powodować dodatkowe działania uboczne w postaci problemów oddawania moczu, biegunki oraz rozkurczu naczyń.

Popularna na zaburzenia erekcji Viagra dostępna jest na polskim rynku od wielu lat. Dawka substancji czynnej w postaci syldenafilu cytrynianu wynosi od 25 do 200 miligramów, w zależności od wybranego preparatu i jego stężenia.

Jednoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. W związku z tym każdorazowo należy skonsultować to z lekarzem. Wśród leków uwalniających azot znajduje się m.in. nitrogliceryna stosowana na problemy z sercem.

Przeciwwskazania do stosowania leków

Wśród przeciwwskazań do zażywania każdego produktu leczniczego jest uczulenie na którąkolwiek substancję pomocniczą w jego składzie. Ponadto równoczesne stosowanie syldenafilu lub innych leków na erekcję z innymi lekami może powodować komplikacje zdrowotne. W związku z tym dawkowanie i zażywanie leków takich jak Syldenafil, Tadalafil i inne powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.

Każdy z leków zawiera wskazania do ich stosowania oraz informacje, jaką substancję czynną zawierają. W przypadku uczulenia należy zrezygnować z zażywania produktu leczniczego w jakiejkolwiek postaci. Leki te mogę być zażywane tylko przez dorosłych mężczyzn.

Leków na problemy z erekcją nie powinno stosować się po niedawno przebytym udarze. Nie są wskazane także u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Dane dotyczące działań niepożądanych oraz ryzyka zażywania leków w następujących grupach pacjentów znajdują się na ulotce każdego preparatu.